Olsztyn: Kręć z Urzędem na rzecz dz…

Wyjątkowa akcja przy okazji Europe…

Szkoły z Gminy Dywity otrzymały 24 …

Aż 268 mieszkańców Gminy Dywity i …

Kultura biegania z muzyką w tle. Ul…

Zapach jesieni unosi się już w pow…

Olsztyn: Dzień Przedszkolaka z Komb…

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela…

Różnice i podobieństwa. Uniwersalne…

Dojazd na rowerze do pracy, a takż…

«
»

Olsztyn: Elwira Iwaszczyszyn „Czas wytchnienia” – wystawa

Myślę, że tytuł tej wystawy wyjaśnia wszystko. Tak, bo gdy po latach obejrzymy się za siebie, widzimy długą, krętą i wyboistą drogę. I powoli zaczynamy tęsknić do czasu wytchnienia właśnie… A gdy już się zjawia taki czas, łapiemy głęboki oddech i… i wracamy z radością do swoich pasji.

ELWIRA IWASZCZYSZYN
„CZAS WYTCHNIENIA”

wernisaż: 19 września 2019 | godzina 18:00
19.09 – 13.10.2019 | sala kameralna

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Al. Marsz. J. Piłsudskiego 38
www.bwa.olsztyn.pl

            Elwiry pasją, ale i zawodem, było projektowanie wnętrz i ogrodów, było malarstwo i był rysunek oraz fotografia.  Artystka nigdy jednak nie poruszała się w swojej sztuce na koturnach. I dobrze, bo nietrudno wtedy o potknięcie się czy upadek nawet! Zresztą… od czasu do czasu się potyka, ale tylko dlatego, że chodzi zwykle z głową w chmurach.

            Joanna Wilengowska powiedziała kiedyś o twórczości Elwiry: „…to sztuka nie agresywna, nie koląca w oczy, nie rozdrapująca ran i nie bulwersująca. Być może każdy z „wynalazków” Elwiry (antygrawitacja, muzyka bezdźwięczna, napowietrzenie, ubudynkowienie itd…) już gdzieś zaistniał i być może dawno wymościł sobie wygodne gniazdko w historii sztuki, ale przecież nie odkrywczość jest siłą tego malarstwa, a kombinacja składników”.

            Twórczość Elwiry Iwaszczyszyn to pewnego rodzaju azyl, w którym wielu z nas znajdzie radość i wytchnienie, uśmiech i spokój, o co w tych coraz dziwniejszych czasach nie jest łatwo… / Mateusz Iwaszczyszyn

Elwira Iwaszczyszyn urodziła się i mieszka w Olsztynie. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 1981 r. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, fotografią. Przez lata zajmowała się również projektowaniem wnętrz i ogrodów. Ma szereg realizacji w tych dziedzinach. Projektowała okładki płyt, plakaty olsztyńskich kabaretów i Olsztyńskich Spotkań Zamkowych – Śpiewajmy Poezję. Swoje prace z zakresu malarstwa, rysunku i fotografii, prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i Europie (Francja, Niemcy, Włochy, Szwecja, Ukraina). Jest inicjatorką i realizatorką zdarzeń artystycznych „Baby Warmińskie” i „Dziady Pruskie”. Przez  kilkanaście lat organizowała i aranżowała coroczną wystawę dzieł sztuki artystów środowiska olsztyńskiego, towarzyszącą imprezie muzyczno-kabaretowej „Dżeztiwal” w Stodole Kultury w Dobrym Mieście. Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. W 2010 r. otrzymała nagrodę Prezydenta Olsztyna za całokształt pracy w dziedzinie plastyki. W 2015 r. otrzymała odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Organizator: BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Al. Marsz. J. Piłsudskiego 38
www.bwa.olsztyn.pl

inf. prasowa