Pierwszy raz na rowerze elektryczny…

Rowery elektryczne wciąż są selekt…

Ostróda: „Muzyczne Podwieczorki na …

Nawiązując do tradycji niegdysiejs…

Pierwsze podanie nowatorskiego leku…

Najnowocześniejsze leczenie rdzen…

Letnia aura uciążliwa dla najmłodsz…

Wakacje w ciepłych krajach? Urlop …

Roxie i Kristian Kostov we wspólnym…

Roksana Węgiel, po odebraniu w Sop…

«
»

Olsztyn: Dzieci ukochanej Ojczyźnie

11 listopada 1918 uznajemy za Dzień Odzyskania Niepodległości, ale właściwie był to dopiero trudny początek jej odzyskiwania.Po drodze do uzyskania trwałych granic i do pokoju, były trzy Powstania Śląskie, Powstanie Wielkopolskie, Plebiscyty i krwawa wojna z bolszewikami.

Za tę wywalczoną Ojczyznę zapłaciliśmy bardzo wysoką cenę, „bo wolność krzyżami się mierzy”. Dewizą Medalu Niepodległości są słowa „Geniuszem Wodza, Męstwem Żołnierza, Wysiłkiem Narodu”. Tym wszystkim, którym zawdzięczamy powstanie Polski po rozbiorach Dzieci i Młodzież zadedykowały programy patriotyczne:
PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 1
Turniej wiedzy patriotycznej Pt. Kocham Cię Polsko w ramach realizacji 1 z zadań Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”
Quiz z wiedzy o Polsce. Udział wzięli reprezentanci 4 przedszkoli miejskich nr 1, 10, 13 i 19 . W skład każdego zespołu  weszły po 3 osoby. Nie zabrakło również Jury: Dyrektor Przedszkola nr 1 Barbara Zinkiewicz, Pani Wicedyrektor Pani Małgorzata Zabolewicz, Dyrektor Przedszkola nr 10 – Pani Ewa Konieczko, Pan Zbigniew Majchrzak. Pytania wywołały wiele emocji, dzieci wykazały się znakomitą wiedzą z różnych dziedzin. Pytania były bardzo trudne np. „W jakim mieście jest najwięcej krasnoludków?”, ‚Jakie miasto było stolicą Polski przed Warszawą?”, czy „Jakie miasto było pierwszą stolicą Polski?”.  Wszystkie grupy odpowiedziały na wszystkie pojawiające się na ekranie pytania. Zwieńczeniem wydarzenia było wręczenie dyplomów i książek. Wybrzmiały również słowa podziękowania ze strony honorowego gościa Pana Zbyszka. Na zakończenie gospodarze zaśpiewali piosenkę o tematyce patriotycznej po tytułem „Rodzinny Kraj”
Prowadzące Anna Jarząbek i Katarzyna Dobrońska PM 1
NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA PIĄTKA
 Gościła na obchodach 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości pana kapitana Stanisława RUSOWICZA i pana Zbigniewa Majchrzaka. Pan Stanisław został oprowadzony przez uczniów I b  po wystawie „Szkoły polskie na Warmii i Mazurach w latach 1929-1939”, która znajdowała się w budynku szkoły. Uroczystość, przygotowała  klasa IV b i p. Annę Adamiak, p.Monikę Jaworską i p. Leszka Wróbla.
Monika Jaworska- nauczyciel historii
SZKOŁA PODSTAWOWA W PIECKACH
W Szkole Podstawowej im. Karola Wojtyły w Pieckach odbyła się uroczysta akademia z okazji 100- rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Publiczny występ był podsumowaniem projektu „DLA NIEPODLEGŁEJ – O NIEPODLEGŁEJ” i stanowił montaż poetycko – muzyczny opracowany przez uczestników szkolnego koła teatralnego       „Kolorowa Kratka” pod opieką Lucyny Załęskiej – Gabryszak, przy wsparciu zespołu wokalnego pod opieką Katarzyny Mohr. Słowami przewodnimi scenariusza  były WOLNOŚĆ i OJCZYZNA . Inscenizację dopełniała ciekawa scenografia wykonana przez Dawida Bijaczewskiego.
PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 24
Hanna ZYGLER ze swoimi Dziećmi przygotowała pogadanki o znakach narodowych. Dzieci dowiedziały się o różnicach występujących w orle państwowym oraz jakie są różnice w orłach wojskowych. Tradycyjnie Dzieci pośpiewały pieśni wojskowe.
 
ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNO-ENERGETYCZNYCH
Maria Świerkowska  ze swoją umundurowaną Młodzieżą zorganizowała konkursy ze znajomości wybitnych twórców polskiej niepodległości, Dzieci też zameldowały Marszałkowi Józefowi PIŁSUDSKIEMU, co dobrego zrobiły dla swojego Przedszkola i dla Olsztyna.
 
PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 19
Anna Ciuchta przygotowała ze swoimi dziećmi przegląd pieśni patriotycznych i regionalnych
 
  PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 13
,,Od morza aż do do Tatr , 

to Polska to mój świat,

to serca mego pieśń 

i skarb ……”

 

  W Przedszkolu Miejskim nr 13  odbył się uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Był to wyraz szacunku złożony przez nasze przedszkolaki dla minionych pokoleń walczących o wolną Ojczyznę. Wspólnie wysłuchaliśmy genezy tego święta, zaprezentowaliśmy wiersze i piosenki o treści patriotycznej oraz recytowaliśmy „Katechizm polskiego dziecka”. O godz. 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy 4 zwrotki Hymnu Polski. Przedszkolaki prezentowały się bardzo uroczyście w galowych strojach oraz specjalnie przygotowanych na ten dzień kotylionach.      Prowadzące: Iwona Nakielska oraz Magdalena Wołejko.

       21 listopada 2018 w Urzędzie Wojewódzkim nasze Dzieci wezmą udział w programie „100-lat niepodległości -Władysław GRABSKI”
                                                      Zbigniew Majchrzak