Olsztyn Lakers Junior na treningu -…

Zapraszamy do oglądania zdjęć z tr…

Relacja z XXIX Muzycznych Dialogów …

Ogólnopolskie Prezentacje Kultur M…

Chudy Wawrzyniec 2019: niby nowy, a…

W sobotę, 10 sierpnia odbyła się ó…

Letnie tournée CITY TRAIL na mecie!

2 tygodnie, 10 miast, 10 leśnych b…

Policjant Twoim Przyjacielem

24 lipca 2019 w olsztyńskim Parku …

«
»

Olsztyn: 100-lecie złotówki Władysław GRABSKI

  28 lutego 1919 polski złoty został uznany za środek płatniczy w II Rzeczypospolitej Polskiej.Z tym wydarzeniem jest związany Władysław GRABSKI , i rok 2019 jest Rokiem Złotego.


   Polska odzyskiwała niepodległość od słynnej daty 11 listopada 1918 aż do podpisania pokoju ryskiego. Została wywalczona i połączona z trzech zaborów. Poziom gospodarczy poszczególnych terenów i mentalność ludności różniły się. Pomimo tych trudności, spotęgowanych zrujnowaniem kraju działaniami wojennymi I Wojny Światowej i wojny polsko-bolszewickiej, nasi Przodkowie potrafili rozwiązywać problemy.


    Właśnie 28 lutego, z okazji 100-lecia złotówki, rozpoczynamy całoroczny cykl zajęć z cyklu „Oszczędzanie się opłaca!”, dedykowanych Premierowi Władysławowi GRABSKIEMU. Będziemy reformować swoje budżety domowe, tak jak on budżet Polski w 1924 roku!


    Ponieważ „tylko 33% ludzi na świecie ma wystarczającą wiedzę ekonomiczną, by podejmować świadome decyzje finansowe” (badanie Standard &Poor`s Rating Services „Financial Literacy; Around the World”, 2015r)

Narodowy Bank Polski, prowadzi szereg ważnych kampanii edukacyjnych ,takich jak :
„Oszczędzanie się opłaca”
„Nie daj się nabrać!””Akademia Bezpiecznych Finansów”
które znacząco podnoszą poziom wiedzy ekonomicznej społeczeństwa.Jest to zgodne misją NBP :”Dbamy o wartość pieniądza!”.My też powinniśmy zadbać o to aby racjonalnie zarządzać swoimi pieniędzmi!


   Kampania jest realizowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz z okazji 190-lecia polskiej bankowości centralnej i jest dedykowana Premierowi Władysławowi GRABSKIEMU inicjatorowi powstania Banku Polskiego SA (28 kwietnia 1924 rozpoczął swoją działalność), którego  piękne tradycje kontynuuje Narodowy Bank Polski, oraz autora reform, które zapewniły stabilizację ekonomiczną II RP.

„Zarówno Austria, Wery, jak i Niemcy ustabilizowały swoje waluty dzięki pomocy międzynarodowej. Reformy Grabskiego, w których wykorzystano jedynie środki krajowe, były ewenementem na skalę światową. Takie rozwiązanie nie wynikało jednak z jakiejś szczególnej ambicji polskiego rządu -w ówczesnej sytuacji politycznej w Europie Grabski nie mógł po prostu liczyć na pożyczki, których uzyskanie nie wiązałoby się z próbami zakwestionowania polskich granic” („Bankoteka”, maj 2014). Reformy Premiera Grabskiego uchroniły II Rzeczpospolitą Polską przed poważnymi konfliktami społecznymi takimi jak w Niemczech czy na Węgrzech. Zachowaliśmy swoją niepodległość i dzięki temu krew przelana w walkach 1918-1923 nie poszła na marne! Powinniśmy wziąć przykład z nauk W. Grabskiego i zastosować je we własnych domach. 

  Misją Narodowego Banku Polskiego jest „dbanie o wartość naszych pieniędzy”.Tej misji służą świetne kampanie edukacyjne m.in. „Oszczędzanie się opłaca”, „Nie daj się nabrać”, „Akademia bezpiecznych finansów”. Kampania  „Oszczędzanie się opłaca” ma na celu uczenie Małych Ludzi sztuki świadomego uczestniczenia w budżecie domowym, dobrego gospodarowania swoimi pieniędzmi, planowania swoich wydatków oraz edukowania Babć i Dziadków jak nie dać się nabrać!


    Zajmiemy się tematami:
1.co to jest budżet domowy?
2.co to są koszta stałe i koszta zmienne?
3.jak mogę zmniejszyć koszta zmienne?
4.czy oszczędzam pieniądze?
5.czy planuję swoje wydatki?

                                        Anna Karpiak-Olszewska                                        Zbigniew Majchrzak  

www.zanim-podpiszesz.pl
http://www.nbp.pl/
https://www.nbportal.pl/

http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/cie/home.html
www.olsztyn.plicja.gov.pl/policja radzi   
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/edukacja/dodatki_edukacyjne
www.poznajnbp.pl
www.biblioteka.nbp.pl
www.unoolsztyn.pl.tl/wazne