parkrun Olsztyn #105 / zdjęcia - wi…

Zapraszamy do oglądania zdjęć oraz…

Olsztyn: „Rozbudowa istniejącej in…

W dniu dzisiejszym (18 październik…

Olsztyn: Marcin Margielewski goście…

O obyczaju i życiu arabskich szejk…

CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden …

Niby w mieście, ale w naturze! B…

4. Cross Bielański

10 km biegu sztafetowego? To możli…

«
»

„Złota Tarka” po raz 22. w Iławie

Od 7 do 9 sierpnia po raz czterdziesty piąty w historii i po raz dwudziesty drugi w Iławie – odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. 

 

„Złota Tarka” to jeden z największych festiwali w Polsce kultywujący jazz tradycyjny. W tym roku na deskach iławskiego amfiteatru im. Louisa Armstronga, wystąpi czołówka polskich „tradycjonalistów” oraz gwiazdy zagraniczne.

Festiwal, w piątek 7 sierpnia rozpocznie tradycyjna „Parada Nowoorleańska”, czyli barwny przemarsz muzyków ze Starego Miasta do amfiteatru. Po nim – już w amfiteatrze – odbędą się przesłuchania w ramach konkursu o „Złotą Tarkę”, w którym udział wezmą zespoły, solistki jaki i soliści zakwalifikowani do części konkursowej przez Dyrektora Artystycznego i Radę Programową Festiwalu, na podstawie nadesłanych zgłoszeń. Konkurs poprowadzi Andrzej Śmigielski.

O godzinie 20:00 rozpocznie się koncert „KRAKÓW DLA IŁAWY”. Przed publicznością zaprezentują się między innymi Beale Street Band, Old Metropolitan Band. Na scenie podczas sobotniego koncertu wystąpią także Ragtime Jazz Band, Jazz Band Ball Orchestra i pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Stanley Breckenrige oraz międzynarodowa grupa Peter Mante’s Gospel Project. Po zakończeniu koncertów w amfiteatrze

Koncerty poprowadzą Paweł Sztompke (piątek) i Andrzej Pawlik (sobota).

„Złota Tarka” to też wiele imprez towarzyszących., zarówno w piątek, jak i w sobotę, w parku miejskim odbywać się będą jam session i bal jazzowy. Drugiego dnia festiwalu na terenie Zakładu Karnego w ramach koncertu „Jazz za kratami” wystąpią Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet & Irena Gałązka. Tego samego dnia na scenie przy Grand Hotelu „Tiffi” wystąpią Jarek Wist & Kwintet. Dzień wcześniej w hotelu Port 110 zagra Swing Workshop. W niedzielę w kościele pw. Brata Alberta odbędzie się tradycyjna msza jazzowa z udziałem Claret’s Gospel Choir.

Festiwalowi w holu Hali Sportowej-Widowiskowej towarzyszyć będzie wystawa Krzysztofa Koziny „Portrety Jazzowe”

Festiwal odbywa się w Amfiteatrze im. Louisa Armstronga, w samym centrum Iławy, nad brzegiem Małego Jezioraka.

Tradycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka” sięga lat sześćdziesiątych. Pierwsze edycje Festiwalu odbywały się w warszawskiej „Stodole”. Od 21 lat jazzowa muzyka „Złotej Tarki” rozbrzmiewa w Iławie – od 1995 roku w amfiteatrze im. Louisa Armstronga, pod fundamenty którego „węgielną butelkę jazzową” zakopywał w roku 1994 inicjator iławskiego festiwalu Stanisław Cejrowski wraz z Adamem Żylińskim. Dyrektorem artystycznym „Złotej Tarki” od 2012 jest roku Wojciech Kamiński, znakomity polski pianista, organista, kompozytor i aranżer.

Festiwal w Iławie gościł do tej pory znakomite gwiazdy polskiej estrady, w tym między innymi Ewę Bem, Hannę Banaszak, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Henryka Majewskiego, Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, Wojciecha Karolaka, Andrzeja Dąbrowskiego, Andrzeja Rosiewicza, Pawła Tartanusa. Nad Jeziorakiem gościli też uznani wykonawcy zagraniczni: Errol Dixon, Anatol Gerasimov, Kenn Ball, Harriet Lewis, Kevin Mahogeny, Angela Brown, Wayne Bartlett, Oscar Klein, Chris Barber czy Troy „Satchmo” Anderson.

W 2010 roku Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka” otrzymał specjalny certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej i tytuł „Turystycznego Produktu Roku”.

Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji „Złotej Tarki” wraz z programem znajdują się na stronie www.zlotatarka.pl

inf. prasowa Karol Zieliński