Stawigudiada 2019

Zapraszamy na XVI Festyn Gminny St…

Zakończenie sezonu 2018/2019 w klub…

W dniu dzisiejszym (13.06.2019) w …

Z Szyman polecimy do Kolonii

RYANAIR - linia lotnicza numer jed…

9. Bieg Fabrykanta – ponad 1100 zaw…

Po raz dziewiąty biegacze z Polski…

Twierdza Muzyczna! Pierwszy koncert…

W najbliższy piątek, 14 czerwca 20…

«
»

Odwaga ratuje życie – Rok Ireny Sendlerowej

23 lipca 2018 w Olsztynie odbył się program dedykowany Irenie SENDLEROWEJ, połączony z kampanią społeczną Ministra Marka MICHALAKA , Rzecznika Praw Dziecka „Odwaga ratuje życie” oraz z Świętem Policji.

 

W liście do UNO, Marek Michalak, RPD napisał: „Irena Sendleľowa, której rok obecnie obchodzimy nigdy nie była obojętna na los dzieci. Swoją postawą udowodniła. że pojedynczy człowiek może się przeciwstawić morderczemu terrorowi. Ryzykując własne życie uratowała tysiące żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Walczyła o najważniejsze prawo zabrane przez wojnę – prawo do życia i zachowania tożsamości.”

Inicjatorem obchodów „Roku Ireny SENDLEROWEJ”, tak jak w 2012 „Roku Janusza KORCZAKA” jest Marek MICHALAK, Rzecznik Praw Dziecka, którego działania na rzecz godności dzieci jest niezwykle cenna.Temu celowi służą również kampanie społeczne , m.in. „Nie dla bicia” czy „Odwaga ratuje życie”.

 

http://brpd.gov.pl/kampanie-spoleczne

http://odwagaratujezycie.pl/

http://2012korczak.pl/node/75

www.brpd.gov.pl

http://deklaracjawarszawska.pl/

http://www.jakreagowac.pl/

Te kampanie wykorzystujemy do edukacji związanej z obchodami „Roku Ireny Sendlerowej”.Pani Irena wykazała się niesamowitą odwagą, dzięki której 2500 Dzieci z Warszawskiego Getta przeżyło! Czego nas uczy taka postawa?Odpowiedzialności i odwagi w codziennym życiu.W naszym otoczeniu mogą być dzieci nad którymi się ktoś znęca.Reagujmy, nie odwracajmy wzroku!Od nasze odważnej postawy może zależeć ludzkie życie!Doskonałym uzupełnieniem kampanii RPD są kampanie Dr Adama BODNARA, Rzecznika Praw Obywatelskich:
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/czym-jest-dyskryminacja
http://www.rpo.gov.pl/pl/content/koalicja-infolinii-bezplatny-informator

http://www.rpo.gov.pl/pl/rowne-traktowanie

Pamiętajmy, że straszny los Ludzi z Getta był oparty na uprzedzeniach narodowych!!!Obchodzimy właśnie 76 rocznicę rozpoczęcia likwidacji Getta Warszawskiego ,która oznaczała dramat milionów niewinnych Ludzi!

24 lipca jest Świętem Policji, i z tej okazji naszym Przyjaciołom z olsztyńskiej KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI ,Dzieci Karoliny CHODYKO i Hanny ZYGLER z Przedszkola Miejskiego Nr 24, wręczyły życzenia Policjantom.Zyczenia złożyli również:Tadeusz PAMPUCH, Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Ligi Ochrony Przyrody,Wiesłąw NAŁĘCZ, Przewodniczący Rady Osiedla Wojska Polskiego i UNO.

Mare Michalak, Rzeczik Praw Dziecka radzi nam:

” Niech słowa Ireny Sendlerowej ..Każdemu kto tonie należy podać rękę…” będą naszym mottem w codziennym życiu.”

Zbigniew Majchrzak

foto: mat. przesłane przez organizatorów