Westerplatte – Spotkania z historią

1 i 2 września 2018 r. Wartownia nr…

Debiut 4 Warmińsko-Mazurskiej Bryga…

Zawody Long Range Mykita „Special E…

Miejski Klub Sportowy Mieszko Gniez…

Drużyna seniorów MKS Mieszko Gniezn…

Mistrzostwa Europy ERGO Hestia Cham…

Paweł Tarnowski, Małgorzata Białeck…

SHOW SZALONYCH NAUKOWCÓW, CZYLI EDU…

Barwne widowisko o naukowych perype…

«
»

Nowy skwer przy pl. Pułaskiego w Olsztynie / zdjęcia – wideo

Wielu olsztynian, szczególnie tych mieszkających w pobliżu, od dawna czekało na odnowienie tego miejsca. Dotychczas nie zachęcał do dłuższego spędzania tam czasu, relaksu. Jednak teraz skwer zasadniczo zmienił oblicze.

 

– Takie małe, odnowione miejsca bardzo cieszą mieszkańców – mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Wszyscy pamiętamy, jak jeszcze niedawno wyglądało to miejsce. Teraz, dzięki współpracy projektantów, przedstawicieli Rady Osiedla, urzędników, mogło się to zmienić. Ta inwestycja pokazuje, że takie współdziałanie daje świetne efekty.

Zakres prac był niezwykle obszerny. Rozebrane zostały dotychczasowe, betonowe obrzeża skweru, ławki, zdjęto nawierzchnię. Później powstały nowe alejki, zieleńce, zamontowanych zostało 14 nowych ławek i osiem koszów na śmieci. Teren zyskał także m.in. nowe oświetlenie, plac zabaw, scenę i stolik do gry w szachy.

Te zmiany mieli okazję obejrzeć dziś licznie przybyli na miejsce mieszkańcy. Nie zabrakło występów dzieci z Pałacu Młodzieży, słodkiego poczęstunku oraz spotkania z przewodnikiem, który opowiedział o samym skwerze, jak i otaczającym go terenie.

– Plac Pułaskiego jest jednym z najciekawszych miejsc w naszym mieście – mówił Marian Jurak z Warmińsko-Mazurskiego PTTK. – Cieszymy się, że ten skwer zyskał nową formę. Trzeba pamiętać, że ten teren na początku XX wieku zaplanowano, jako nowe centrum miasta. W miejscu obecnej szkoły muzycznej miał stać kościół ewangelicki, ulica Kajki miała się łączyć tunelem pod tortami z okolicami ogródka jordanowskiego na Zatorzu. Poza tym mieszkało tu wielu ważnych ludzi, na czele z Augustem Feddersenem, projektantem gmachu teatru, klasztoru franciszkanek czy magazynu zbożowego przy ul. Partyzantów.

 

źródło: olsztyn.eu
foto-wideo: własne

Tagi