Rajd rowerowy. Otwarcie olsztyńskie…

Zapraszamy na otwarcie olsztyński…

Rowerowe podchody "ORIENTUJ SIĘ! W …

Zapraszamy na IV edycję rowerowej …

Pierwszy raz na rowerze elektryczny…

Rowery elektryczne wciąż są selekt…

Ostróda: „Muzyczne Podwieczorki na …

Nawiązując do tradycji niegdysiejs…

Pierwsze podanie nowatorskiego leku…

Najnowocześniejsze leczenie rdzen…

«
»

Nowe miejsce dla turystów w okolicy Dobrego Miasta

Pomost, miejsce na ognisko, kilka zadaszonych wiat i parking – tak w dużym skrócie można opisać nowy obiekt turystyczny, którzy oddali właśnie do użytku leśnicy z Nadleśnictwa Wichrowo (Olsztyńskie).

Obiekt otwarto 12 października. Położony jest nad utworzonym przez nadleśnictwo kilka lat temu zbiornikiem retencyjnym Babcia, tuż przy leśnej drodze biegnącej na wschód od Dobrego Miasta. Jest to ulubione miejsce wypoczynku okolicznych mieszkańców.

Leśnicy z Wichrowa nad brzegiem „Babci” zbudowali zadaszone wiaty i wyposażyli je w ławy i stoły. Przygotowali też miejsce na ognisko, parking i pomost, z którego korzystać będą przede wszystkim wędkarze (nadleśnictwo zarybiło zbiornik).

Wichrowscy leśnicy postawili też tablice, które przybliżają historię tego miejsca. Można się z niej dowiedzieć, że do 1945 r. mieściła się tu leśniczówka Dwa Stawy. Wdowę po leśniczym mieszkańcy Dobrego Miasta nazywali popularnie Babcią. Stąd też wzięła się obecnie używana nazwa tej urokliwej okolicy.

Gmina dziękuje leśnikom

Dobre Miasto ma skarb w postaci wichrowskich lasów. Serdecznie dziękuję Nadleśnictwu Wichrowo za to, że dba o to, by tak wspaniale udostępniać naszym mieszkańcom te piękne lasy – powiedział Stanisław Trzaskowski, burmistrza Dobrego Miasta, który celnym uderzeniem siekiery otworzył obiekt zbudowany przez leśników. Burmistrz wręczył też nadleśniczemu Andrzejowi Regule pamiątkową tabliczkę z podziękowaniami za wzorowe udostępnianie lasów mieszkańcom Dobrego Miasta i okolic. Oddzielne podziękowania złożyły także dyrektorki dobromiejskich szkół. – Udostępnianie lasu społeczeństwu to jedno z bardzo ważnych zadań, które wypełniać muszą leśnicy – deklaruje nadleśniczy.

Przełamać stereotypy

Oddanie do użytku zaplecza turystycznego gospodarze imprezy wykorzystali także do promocji leśnictwa i Międzynarodowego Roku Lasów. Zanim bowiem rozpoczęła się część terenowa imprezy, jej uczestnicy spotkali się w izbie edukacyjnej Nadleśnictwa Wichrowo. A tam już prezentację dotyczącą polskiego leśnictwa przedstawił Paweł Artych, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Była to doskonała okazja, by przełamać kilka stereotypów dotyczących gospodarki leśnej.

W Polsce co roku pozyskujemy zaledwie 56 procent rocznych przyrostów drewna. Dla porównania w słynącej z ekologicznego podejścia Finlandii jest to 80 procent – to jeden z przykładów podanych przez dyrektora Artycha.

Autor: Adam Pietrzak, rzecznik prasowy RDLP w Olsztynie