Olsztyn: Dzieci ukochanej Ojczyźnie

11 listopada 1918 uznajemy za Dzień…

CITY TRAIL: 1/3 cyklu za nami

Wrocław, Katowice i Szczecin – to t…

Tomaszkowo: KLUB Podróżnika - VI ed…

Organizatorzy KLUBU PODRÓŻNIKA: Sto…

UKS Trójeczka Olsztyn wygrywa z MKS…

Dziś (18-11) w Olsztynie Odbył się …

Terytorialsi z Warmii i Mazur na ćw…

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Br…

«
»

Nie daj się nabrać!

Grudzień to miesiąc, w którym możemy potrzebować więcej pieniędzy niż te którymi dysponujemy. Klimat Świąt powoduje, że chcemy swoim bliskim kupić upominek. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie dać się nabrać! Dotyczy to szczególnie naszych Seniorów, ale nie tylko! 

 

Serdecznie zapraszamy Nowoczesne Placówki Edukacyjne do zorganizowania dla swoich Dzieci/Uczniów, na swoim terenie programów w oparciu poniższe opracowanie.Dzieci później jako Ambasadorowie Bezpiecznych Finansów NBP, będą uczyć swoją Babcię i Dziadka jak nie dać się nabrać!

Narodowy Bank Polski jest szczególnym bankiem. Nie założysz tu rachunku czy lokaty, nie otrzymasz też kredytu. Jednak nasza działalność  bardzo ułatwia Twoje codzienne życie.   Banki komercyjne, które prowadzą rachunki, przyjmują depozyty i udzielają kredytów, współpracują z NBP, który pomaga im w zarządzaniu płynnością. Banki komercyjne pełnią funkcję pośrednika pomiędzy tymi, którzy potrzebują kapitału  a tymi, którzy mają finansowe nadwyżki i chcą je bezpiecznie ulokować.

Nasz system bankowy jest jednym z najbardziej stabilnych w Unii Europejskiej.  Narodowy Bank Polski jest centralnym bankiem państwa odpowiadającym za politykę pieniężną i stabilność cen. Jego funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej  i ustawa o NBP.  Jako bank centralny nie prowadzi rachunków bankowych obywateli, nie przejmuje od nich lokat, nie udziela kredytów. Prowadzi natomiast obsługę budżetu państwa a także podmiotów sektora finansów publicznych. Gromadzi rezerwy walutowe  państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, tworząc warunki do działania systemu bankowego. Jest również jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.  NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza przeczytasz o tym na każdym banknocie. Pieniądze emitowane przez NBP mają ustawową moc regulowania wszystkich zobowiązań  i nikt nie może odmówić ich przyjęcia jako zapłaty. NBP prognozuje, jaką ilość pieniądza elektronicznego banki komercyjne  będą chciały zamienić w NBP na banknoty i monety. Na podstawie tych prognoz NBP zleca ich produkcję wyspecjalizowanym firmom.

DEKALOG SZCZĘŚLIWEJ BABCI I SZCZĘŚLIWEGO DZIADKA

1.BEZPIECZNIEJ TRZYMAĆ EMERYTURKĘ NA KONCIE NIŻ W „SKARPETCE”.
2.WYBIERAJCIE TYLKO BANKI Z WIELOLETNIĄ TRADYCJĄ.
3.ZAKŁADAJCIE KONTO W TAKIM BANKU, W KTÓRYM PROWADZENIE KONTA I WSZYSTKIE CZYNNOŚCI Z NIM ZWIĄZANE SĄ ZA DARMO.
4.JAK DOSTANIECIE KARTĘ DO BANKOMATU, KTÓRĄ MOŻECIE RÓWNIEŻ PŁACIĆ W SKLEPACH, PILNUJCIE JEJ JAK „OKA W GŁOWIE”. ŻEBY SKORZYSTAĆ Z KARTY BĘDZIECIE POSIADAĆ SPECJALNY NUMER (PIN), KTÓREGO NIKOMU NIE UDOSTĘPNIAJCIE.
5.LICZY NUMERU PIN, JAKIE MUSICIE WYMYŚLEĆ, NIECH BĘDĄ DLA WAS ŁATWE DO ZAPAMIĘTANIA. MOŻE TO BYĆ NP. DATA MOICH URODZIN 🙂
6.POSIADANIE KARTY DO BANKOMATU I DOKONYWANIE NIĄ PŁATNOŚCI USTRZEŻE WAS PRZED FAŁSZYWYMI PIENIĄŻKAMI.
7.JEŻELI BĘDZIECIE POTRZEBOWALI PIENIĄŻKÓW, TO NIE DAJCIE NAMÓWIĆ SIĘ NA ŻADNE POŻYCZKI W INNYCH INSTYTUCJACH, NIŻ W SWOIM BANKU.
8.NIE PODPISUJCIE ŻADNEJ UMOWY Z BANKIEM, KTÓRA JEST DLA WAS NIE ZROZUMIAŁA.
9.NIE PORĘCZAJCIE NIKOMU ŻADNEGO KREDYTU, CZY POŻYCZKI, NO CHYBA, ŻE JEST TO MOJA MAMUSIA LUB MÓJ TATUŚ 🙂
10.ZAWSZE PYTAJCIE FACHOWCÓW Z KNF LUB Z BFG, JEŻELI MACIE WĄTPLIWOŚCI, GDZIE ULOKOWAĆ SWOJE PIENIĄDZE. TA PORADA JEST ZA DARMO, TRZEBA TYLKO WYKONAĆ TELEFON.

           BABCIU I DZIADKU PAMIĘTAJCIE:

Jeżeli chcecie ulokować swoje pieniądze w jakimkolwiek banku, żeby mogły procentować, a Wy żebyście mogli czerpać korzyści, najpierw zadzwońcie do jednej z dwóch instytucji, których dane podane są poniżej.
Dlaczego wspominany o tym, dlatego żebyście w przyszłości nie stracili nawet jednego grosika, który należy do Was.
Kochana Babciu i Kochany Dziadku zawsze korzystajcie z porady fachowców, których zastaniecie w rzetelnych instytucjach:
KNF- KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
TEL. CENTRALA UKNF (22) 262-50-00
INFOLINIA UKNF (22) 262-58-00
FAX (22) 262-51-11
e-mail: knf@knf.gov.pl     http://www.knf.gov.pl

BFG – BANKOWY FUNDUSZ GWARANCYJNY
TEL. (22) 583-07-00 LUB (22) 583-07-01
FAX (22) 583-05-89
e-mail: kancelaria@bfg.pl     https://protect2.fireeye.com/url?k=7b543859c896fe4c-              66206c64b50b1f07&u=https://www.bfg.pl

Więcej informacji na www.
www.nbp.pl
www.nbportal.pl
www.poznaj-nbp.pl
www.zanim-podpiszesz.pl

Tagi