Olsztyn: Dzieci ukochanej Ojczyźnie

11 listopada 1918 uznajemy za Dzień…

CITY TRAIL: 1/3 cyklu za nami

Wrocław, Katowice i Szczecin – to t…

Tomaszkowo: KLUB Podróżnika - VI ed…

Organizatorzy KLUBU PODRÓŻNIKA: Sto…

UKS Trójeczka Olsztyn wygrywa z MKS…

Dziś (18-11) w Olsztynie Odbył się …

Terytorialsi z Warmii i Mazur na ćw…

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Br…

«
»

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ!

OKRĘGOWY ODDZIAŁ NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO W OLSZTYNIE I UNIWERSYTET NOWOCZESNEGO OBYWATELA zapraszają 6 czerwca o 9.30 do Parku Kusocińskiego na program „NIE DAJ SIĘ NABRAĆ!”

 

Współautorem jest ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNO-ENERGETYCZNYCH W OLSZTYNIE

Wakacje to okres wypoczynku i dobrej zabawy dla dzieci i młodzieży a dla oszustów jest czas wykorzystywania tego, że relaksując się często wykazujemy się mniejszą ostrożnością i czujnością.Jak uniknąć zdarzeń będących dla nas zagrożeniem podczas Wakacji dowiemy się z kolejnej edycji kampanii edukacyjnej NBP pn „Nie daj się nabrać”
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/cie/home.html
https://www.nbportal.pl/wiedza/artykuly/na-poczatek/poznaj-nbp
https://www.nbportal.pl/edukacja-w-nbp

Narodowy Bank Polski jest szczególnym bankiem. Nie założysz tu rachunku czy lokaty, nie otrzymasz też kredytu. Jednak nasza działalność  bardzo ułatwia Twoje codzienne życie.

Nasz system bankowy jest jednym z najbardziej stabilnych w Unii Europejskiej.  Narodowy Bank Polski jest centralnym bankiem państwa odpowiadającym za politykę pieniężną i stabilność cen. Jego funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej  i ustawa o NBP.  Jako bank centralny nie prowadzi rachunków bankowych obywateli, nie przejmuje od nich lokat, nie udziela kredytów. Prowadzi natomiast obsługę budżetu państwa a także podmiotów sektora finansów publicznych. Gromadzi rezerwy walutowe państwa i zarządza nimi. Pełni funkcję banku banków, tworząc warunki do działania systemu bankowego. Jest również jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.
NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza ; przeczytasz o tym na każdym banknocie. Pieniądze emitowane przez NBP mają ustawową moc regulowania wszystkich zobowiązań  i nikt nie może odmówić ich przyjęcia jako zapłaty. NBP prognozuje, jaką ilość pieniądza elektronicznego banki komercyjne będą chciały zamienić w NBP na banknoty i monety.   Całkowita wartość banknotów i monet krążących w gospodarce wynosi 142 661 037 tys. zł (ponad 142 miliardy zł)!

NBP prowadzi aktywną działalność edukacyjną ,która:

-wspomaga rozwój stabilnego systemu finansowego

-wyjaśnia zasady gospodarki wolnorynkowej

-sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości

-promuje racjonalne zachowania na rynku finansowym

-pozwala lepiej zrozumieć rzeczywistość ekonomiczną i finansową, a w rezultacie poprawić standard życia

obywateli;

Wiedza, jest podstawowym warunkiem podejmowania racjonalnych decyzji.”Nauka jest sprawą wielkich.Maluczkim dostają się nauczki” (Lec).Znamy też przysłowie, że „mądry Polak po szkodzie”. Ale czy stać nas na taką edukację? Naszym zdaniem nie.Nauce służą doskonałe kampanie społeczne naszych Przyjaciół.M.in. kampanie NBP „Nie daj się nabrać”, „Akademia bezpiecznych finansów”, z których pochodzi Dekalog szczęśliwej Babci i szczęśliwego Dziadka obejmujący zbiór prostych zasad, które pozwlą uniknąć problemów.Warto się do nich zastosować.

 

DEKALOG SZCZĘŚLIWEJ BABCI I SZCZĘŚLIWEGO DZIADKA

 1. BEZPIECZNIEJ TRZYMAĆ EMERYTURKĘ NA KONCIE NIŻ W „SKARPETCE”.
  2. WYBIERAJCIE TYLKO BANKI Z WIELOLETNIĄ TRADYCJĄ.
  3. ZAKŁADAJCIE KONTO W TAKIM BANKU, W KTÓRYM PROWADZENIE KONTA I WSZYSTKIE CZYNNOŚCI Z NIM ZWIĄZANE SĄ ZA DARMO.
  4. JAK DOSTANIECIE KARTĘ DO BANKOMATU, KTÓRĄ MOŻECIE RÓWNIEŻ PŁACIĆ W SKLEPACH, PILNUJCIE JEJ JAK „OKA W GŁOWIE”. ŻEBY SKORZYSTAĆ Z KARTY BĘDZIECIE POSIADAĆ SPECJALNY NUMER (PIN), KTÓREGO NIKOMU NIE UDOSTĘPNIAJCIE.
  5. LICZY NUMERU PIN, JAKIE MUSICIE WYMYŚLEĆ, NIECH BĘDĄ DLA WAS ŁATWE DO ZAPAMIĘTANIA. MOŻE TO BYĆ NP. DATA MOICH URODZIN 🙂
  6. POSIADANIE KARTY DO BANKOMATU I DOKONYWANIE NIĄ PŁATNOŚCI USTRZEŻE WAS PRZED FAŁSZYWYMI PIENIĄŻKAMI.
  7. JEŻELI BĘDZIECIE POTRZEBOWALI PIENIĄŻKÓW, TO NIE DAJCIE NAMÓWIĆ SIĘ NA ŻADNE POŻYCZKI W INNYCH INSTYTUCJACH, NIŻ W SWOIM BANKU.
  8. NIE PODPISUJCIE ŻADNEJ UMOWY Z BANKIEM, KTÓRA JEST DLA WAS NIE ZROZUMIAŁA.
  9. NIE PORĘCZAJCIE NIKOMU ŻADNEGO KREDYTU, CZY POŻYCZKI, NO CHYBA, ŻE JEST TO MOJA MAMUSIA LUB MÓJ TATUŚ 🙂
  10. ZAWSZE PYTAJCIE FACHOWCÓW Z KNF LUB Z BFG, JEŻELI MACIE WĄTPLIWOŚCI, GDZIE ULOKOWAĆ SWOJE PIENIĄŻKI. KOCHANI TA PORADA JEST ZA DARMO, TRZEBA TYLKO WYKONAĆ TELEFON.

 

BABCIU I DZIADKU  PAMIĘTAJCIE:
Jeżeli chcecie ulokować swoje pieniążki w jakimkolwiek banku, żeby mogły procentować, a Wy żebyście mogli czerpać korzyści, najpierw zadzwońcie do jednej z dwóch instytucji, których dane podane są poniżej.  Dlaczego wspominany o tym, dlatego żebyście w przyszłości nie stracili nawet jednego grosika, który należy do Was Kochana Babciu i Kochany Dziadku zawsze korzystajcie z porady fachowców, których zastaniecie w rzetelnych instytucjach:

 

KNF- KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
TEL. CENTRALA UKNF (22) 262-50-00
INFOLINIA UKNF (22) 262-58-00
FAX (22) 262-51-11
e-mail: knf@knf.gov.pl    http://www.knf.gov.pl

 

BFG – BANKOWY FUNDUSZ GWARANCYJNY
TEL. (22) 583-07-00 LUB (22) 583-07-01
FAX (22) 583-05-89
e-mail: kancelaria@bfg.pl     https://

 

Kolejny zagrożeniem są przestępcy podający się za „policjanta” lub „wnuczka”
https://www.premier.gov.pl/szukaj?t=metoda%20na%20policjanta

 

Inne niebezpieczeństw możemy spotkać w internecie:

 

https://www.sieciaki.pl

 

Gdy Twoim kolegom do głowy pryjdą niemądre pomysły ,które często kończą się tragedią, zareaguj! Możesz uratować ludzkie życie! Pamiętaj ,że to jest z Twojej strony akt odwagi.

 

http://brpd.gov.pl/aktualnosci/odwaga-ratuje-zycie-nowa-kampania-spoleczna-rzecznika-praw-dziecka

 

Warto też pamiętać o radach dotyczących zdrowego spędzenia wakacji:

 

http://oswiata.sanepid.olsztyn.pl/2011/05/zdrowe-wakacje/

 

Zbigniew Majchrzak

Tagi