parkrun Olsztyn #60 - zdjęcia

Przy temperaturze około zero stopni…

Węglowodany w diecie sportowca. Jak…

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie…

Deszczowe bieganie podczas CITY TRA…

Weekend 8-9 grudnia 2018 nie należa…

"Daj Pluszaka dla Dzieciaka", czyli…

W sobotę, 8 grudnia, na olsztyńskie…

Obwodnica Olsztyna / zdjęcia - wide…

Kilka dni temu został oddany do ruc…

«
»

Międzynarodowy projekt artystyczny. Kafka w Reszlu

 

„Kafka – przełamywanie granic”  to najbliższa wystawa, jaką będzie można oglądać od 22 lipca do 17 września br. w galerii „Zamek” w Reszlu. Organizator, którym jest Muzeum Warmii i Mazur, spodziewa się licznych gości z Reszla, okolic, ale też z kraju.  Wydarzenie buduje także  współpraca z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie – stamtąd pochodzą wszystkie prace znajdujące się na wystawie, choć nie ogranicza się ona jedynie do artystów krakowskich.

 

Wystawa jest autorskim projektem prof. Zbigniewa Bajki, który jako pomysłodawca wystawy oraz jej kurator zaprosił profesorów, doktorantów, studentów Akademii Sztuk Pięknych oraz wyższych szkół artystycznych w Polsce oraz artystów z innych środowisk twórczych. Podczas wernisażu odbędzie się Performance, w którym uczestnicy będą czytać aforyzmy Franza Kafki w czterech językach – po polsku, czesku, śląsku i niemiecku.
Słowa od prof. Zbigniewa Bajki o projekcie „Kafka – przełamywanie granic” (fragment):

 „Od prawie 10 lat przygotowuję przedsięwzięcia artystyczne w różnych miastach Polski, Republiki Czeskiej i Niemczech z wolnością w tytułach. Ma to ścisły związek z doświadczeniami osobistymi i całego mojego pokolenia.

Dojrzewałem do życia i do sztuki w szczególnym okresie – w czasie wielkich przemian lat 70. i 80. czynnie w nich uczestnicząc.
Projekty, w których udział biorą profesorowie, doktoranci i studenci, ale również artyści nie związani ze środowiskami akademickimi, adresowane są do różnych grup społecznych, w tym do wykluczonych.
Pytam, zaangażowanych w nie artystów, co myślą o wolności; pytam szczególnie ludzi młodych, studentów urodzonych w wolnej Polsce, ale także więźniów, na co dzień wolności pozbawionych. Potężna kolekcja prac artystów uczestniczących w projektach “wolnościowych” oraz prac osadzonych, uczestniczących w warsztatach była pokazywana w różnych miejscach Polski i Europy.
Cieszy mnie to, że realizacja kolejnego, 10 projektu z tego cyklu, spotyka się w czasie z dwiema wyjątkowymi rocznicami: 200 leciem powstania Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – to w jej łonie narodziły się „projekty wolnościowe”, oraz z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.”
Wernisaż wystawy uczestników międzynarodowego projektu artystycznego „Kafka – przełamywanie granic” – 22 lipca (sobota), godz. 18.00, Galeria „Zamek” w Reszlu zapowiada się na dużego formatu wydarzenie intelektualno-artystyczne, na które  organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych sztuką i refleksją.

Patronatem Honorowym wystawę objęli: Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego  oraz rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Autor: EM

Tagi