Rajd rowerowy. Otwarcie olsztyńskie…

Zapraszamy na otwarcie olsztyński…

Rowerowe podchody "ORIENTUJ SIĘ! W …

Zapraszamy na IV edycję rowerowej …

Pierwszy raz na rowerze elektryczny…

Rowery elektryczne wciąż są selekt…

Ostróda: „Muzyczne Podwieczorki na …

Nawiązując do tradycji niegdysiejs…

Pierwsze podanie nowatorskiego leku…

Najnowocześniejsze leczenie rdzen…

«
»

Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port

Latarnia morska znajduje się w dzielnicy Gdańska Nowy port.  Wysoka na  27m, służąca również jako wieża pilotów.

Pierwszy raz rozbłysła w 1894r  i działała  do czasu powstania latarni morskiej w gdańskim porcie  północnym w 1984r. Jeden z piękniejszych obiektów nad Bałtykiem z  interesującą historią.

Na szczycie latarni znajduje się unikatowa  obecnie kula czasu, służąca niegdyś marynarzom do dokładnego ustawiania  chronometrów. Podniesienie i spadek kuli następował w południe każdego  dnia a jej dokładność to jedna sekunda błędu raz na 200tyś. lat. Obecnie  pokazuje dokładnie czas o godz. 12, 14, 16 i o 18.

1 Września 1939r. o godzinie  4:45 rano z okna latarni  padły pierwsze strzały II Wojny Światowej, dając w ten sposób znak  żołnierzom  z pancernika  Schleswig-Holstein do rozpoczęcia ostrzału  Westerplatte.

Obecnie latarnia jest własnością prywatną  a od 2004 po  remoncie została otwarta dla zwiedzających. Właścicielem jest Pan Stefan  Jacek Michalak, latarnik z zamiłowania.  Wewnątrz znajduje się wystawa  latarnictwa morskiego i  zabytkowe urządzenia optyczne. Z tarasu na  szczycie rozciąga się piękna panorama na całą Zatokę Gdańską,  Westerplatte a nawet Hel.

Terminy otwarcia latarni dla zwiedzających  oraz wiele interesujących informacji na temat samej latarni oraz kuli  czasu można znaleźć na stronie www.latarnia.gda.pl