Olsztyn Lakers / Seahawks Gdynia vs…

W dniu dzisiejszym (13-10-2019) …

Rozpoczyna się modernizacja dworca …

Poprawa estetyki, komfortu podróżn…

CITY TRAIL: jedenasta edycja biegów…

12 października 2019 rozpoczął się…

parkrun Olsztyn #104 / zdjęcia - wi…

Zapraszamy do oglądania zdjęć z&nb…

Dzieci chcą pokoju

Spotkanie z kombatantami w ramach …

«
»

Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port

Latarnia morska znajduje się w dzielnicy Gdańska Nowy port.  Wysoka na  27m, służąca również jako wieża pilotów.

Pierwszy raz rozbłysła w 1894r  i działała  do czasu powstania latarni morskiej w gdańskim porcie  północnym w 1984r. Jeden z piękniejszych obiektów nad Bałtykiem z  interesującą historią.

Na szczycie latarni znajduje się unikatowa  obecnie kula czasu, służąca niegdyś marynarzom do dokładnego ustawiania  chronometrów. Podniesienie i spadek kuli następował w południe każdego  dnia a jej dokładność to jedna sekunda błędu raz na 200tyś. lat. Obecnie  pokazuje dokładnie czas o godz. 12, 14, 16 i o 18.

1 Września 1939r. o godzinie  4:45 rano z okna latarni  padły pierwsze strzały II Wojny Światowej, dając w ten sposób znak  żołnierzom  z pancernika  Schleswig-Holstein do rozpoczęcia ostrzału  Westerplatte.

Obecnie latarnia jest własnością prywatną  a od 2004 po  remoncie została otwarta dla zwiedzających. Właścicielem jest Pan Stefan  Jacek Michalak, latarnik z zamiłowania.  Wewnątrz znajduje się wystawa  latarnictwa morskiego i  zabytkowe urządzenia optyczne. Z tarasu na  szczycie rozciąga się piękna panorama na całą Zatokę Gdańską,  Westerplatte a nawet Hel.

Terminy otwarcia latarni dla zwiedzających  oraz wiele interesujących informacji na temat samej latarni oraz kuli  czasu można znaleźć na stronie www.latarnia.gda.pl