Międzynarodowy projekt "Pomiędzy na…

W dniach 24.04 – 03.05.2019 młodz…

Popraw zdrowie na rowerze

Nie jest tajemnicą, że regularna j…

Olsztyn: Dzień Zwycięstwa z Kombata…

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatel…

Mali i duzi sprzątali wieś, tereny …

13 kwietnia 2019 r. dzieci oraz do…

USTRZELIĆ ZDROWIE

W miniony weekend, Terytorialsi z …

«
»

Cała Polska widzi (od)blask Warmii i Mazur. Wręczali odblaski z wizerunkiem Jana Pawła II

Wraz z nastaniem jesieni tradycją stało się, że warmińsko-mazurscy policjanci szczególnie koncentrują się na bezpieczeństwie niechronionych uczestników dróg.

Powód jest oczywisty szybko zapada zmrok, a piesi i rowerzyści nie są widoczni dla kierowców. Z tego też względu funkcjonariusze w różny sposób promują noszenie odblasków nie tylko przez dzieci. Policjanci wspólnie z ks. Marianem Midurą Krajowym Duszpasterzem Kierowców oraz ks. Leszkiem Kuriatą proboszczem z Bartąga zachęcali podczas mszy świętej do noszenia odblasków również osoby starsze. Po mszy świętej kapłani wraz z nadinsp. Józefem Gdańskim Komendantem Wojewódzkim Policji w Olsztynie oraz insp. Robertem Zalewskim Naczelnikiem WRD KWP wszystkim zgromadzonym w kościele rozdali poświęcone odblaski, m.in. z wizerunkiem bł. Jana Pawła II.

Wczoraj o godzinie 18.00 mszą świętą w Bartągu oficjalnie rozpoczęto akcję Cała Polska widzi (od)blask Warmii i Mazur. Tradycją jest, że rokrocznie wraz z nastaniem jesieni warmińsko-mazurscy policjanci w różny sposób próbują dotrzeć do mieszkańców, by Ci nosili odblaski. Powód jest oczywisty- krótszy dzień, szybciej zapada zmrok, w związku z czym osoby poruszające się po drogach nie są dostatecznie widoczni.

W tegoroczną akcję noszenia odblasków zaangażował się ks. Marian Midura Krajowy Duszpasterz Kierowców i kapelan KWP w Olsztynie. Ksiądz wpadł na pomysł, jak dotrzeć do szczególnej grupy osób, jaką są osoby starsze. W trakcie mszy świętej ks. Leszek Kuriata proboszcz parafii w Bartągu poświęcił odblaski, które przynieśli policjanci oraz te szczególne, przyniesione przez ks. Midurę, na których widnieje wizerunek bł. Jana Pawła II.

Nadisp. Józef Gdański Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie zachęcał wszystkich do noszenia odblasków. W krótkim przemówieniu podkreślał, jak wpływają one na bezpieczeństwo niechronionych uczestników dróg. Wszystkim zgromadzonym tłumaczył, że element odblaskowy widoczny jest z odległości 200-300 metrów. Dlatego też kierowca ma więcej czasu na reakcję. Tego czasu ma mniej, gdy pieszy czy rowerzysta z takich odblasków nie korzysta.

Po mszy świętej nadinsp. Józef Gdański, insp. Robert Zalewski, sierż. szt. Marta Kacprzyńska wspólnie z kapłanami wręczyli dorosłym ale i dzieciom odblaski. Również została zaprezentowana skuteczność ich działania, dlatego w tym celu w kościele na chwilę zgasły wszystkie światła, a ksiądz Midura z pewnej odległości latarką skierował strumień światła na przyczepione odblaski z wizerunkiem bł. Jana Pawła II. Jak podkreślił kapelan zdały one egzamin na szóstkę.

Inicjatorzy podkreślają, że to dopiero początek akcji. Ks. Marian Midura oraz ks. Leszek Kuriata zadeklarowali jednogłośnie, że bezpieczeństwo osób jest bardzo ważne, dlatego podczas każdej mszy świętej będą namawiali do korzystania elementów odblaskowych.

Opr. sierż. Daniel Bruski