UKS Trójeczka Olsztyn wygrywa z MKS…

Dziś (18-11) w Olsztynie Odbył się …

Terytorialsi z Warmii i Mazur na ćw…

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Br…

Wyjątkowe iluminacje na 80-lecie Gu…

Wznosząca się nad centrum Zakopaneg…

Iława: Jarmark Bożonarodzeniowy - s…

Tym razem Jarmark Bożonarodzeniowy …

Olsztyn: Władysław Grabski. 100-lec…

NARODOWY BANK POLSKI Oddział Okręgo…

«
»

Kucie Orła Białego i rzymscy legioniści w Kuźni Wodnej w Oliwie

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otwiera w Święto Niepodległości Kuźnię Wodną w Oliwie. W godzinach 15:00 do 20:00 muzealnicy wraz z lokalnymi miłośnikami historii przygotowali szereg atrakcji edukacyjnych. Największą z nich będą kucie Orła Białego w koronie ze stali oraz udział grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax.

 

11 listopada to najważniejsze święto dla każdego Polaka. Uroczystości 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości warto spędzić wspólnie z rodziną, sąsiadami, czy przyjaciółmi. W to wyjątkowe listopadowe popołudnie i wieczór możemy zajrzeć do gdańskich restauracji, które przygotowały bogatą ofertę biało-czerwonych dań. Dobrą alternatywą dla tej oferty jest wizyta w Kuźni Wodnej w Oliwie. Czego będzie można doświadczyć i dowiedzieć się podczas pięciu godzin pokazów edukacyjnych?

 

– 11 listopada będziemy wraz z kowalami Leszkiem Supińskim i Bartoszem Nawackim symbolicznie wykuwać naszą wolność – czyli Orła Białego w koronie. Pokazy kucia swobodnego uatrakcyjni Remigiusz Pacer, który będzie wytapiał bułat – czyli stop stali używany do produkcji krzywych, orientalnych szabli używanych także przez polskie wojsko w nowożytnej Polsce, czyli w czasach kiedy przedrozbiorowa Rzeczpospolita była u szczytu swej potęgi. Pod okiem Jacka Ileckiego z oliwskiej pracowni Manufaktura Mansarda, będzie można także nauczyć się wyrabiania ceramiki na kole garncarskim – mówi Lech Trawicki z MHMG, organizator pokazów.

 

Egzotyczną atrakcją będzie udział Legio XXI Rapax – jednej z największych międzynarodowych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe. Obecnie jego społeczność liczy 80 członków, głównie z Polski i Niemiec. Przy zabytkowej kuźni zobaczymy sześciu legionistów.

 

– Rekonstruktorzy będą prezentować uzbrojenie i przedmioty codziennego użytku z okresu I w. n.e. Warto przypomnieć, że rzymscy legioniści nosili na sobie ok 40 kg ekwipunku – to dość dużo w porównaniu do czasów nam współczesnych. Wszystkie miecze, pancerze, czy hełmy i inne przedmioty będzie można dotknąć, przymierzyć, a przede wszystkim dowiedzieć się o ich przeznaczeniu. Zapraszamy do Kuźni Wodnej w Oliwie na ciekawą lekcję historii – dodaje Lech Trawicki.

 

Każda z atrakcji będzie dostępna dla publiczności przez cały czas trwania pokazu przy Kuźni Wodnej w Oliwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Kiedy?: 11 listopada 2017 r., godz. 15:00-20:00

Gdzie?: Kuźnia Wodna w Oliwie, Gdańsk, ul. Bytowska 1a

Wstęp: bezpłatny

 

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

foto: mat. przesłane do redakcji

Tagi