Olsztyn: Urodzinowy ,,Bieg na 6 łap…

PSYjaciele i KOTedzy, 24 lutego 2…

III Mistrzostwa Szczytna w Biegu 12…

III Mistrzostwa Szczytna w Biegu…

Smak zdrowia - Witamina E - witamin…

Smak zdrowia - Witamina E - witami…

Olsztyn: „100-lecie złotego; oszczę…

  Uniwersytet Nowoczesnego Obywat…

Olsztyn: XXXV KAZIUKI-WILNIUKI: GWA…

Zapraszamy na kolejną podróż po dz…

«
»

Koncert Chopinowski w Krakowie

Na koncert chopinowski zaprasza w niedzielę 1 lipca 2018 o godz. 18:00 do Sali Koncertowej PSM II st. im. S. Żeleńskiego przy ul. Basztowej 9 Towarzystwo Muzyczne im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego. Usłyszymy znakomite pianistki: Joannę Ławrynowicz-Just oraz Lidię Grychtoł.

 

W programie koncertu znajdą się walce, mazurki, nokturny i scherza ikony polskiej i światowej pianistyki – geniusza fortepianu – Fryderyka Chopina. Wstęp wolny!

*

Joanna Ławrynowicz naukę gry na fortepianie rozpoczęła w czwartym roku życia u Hanny Lachertowej. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Teresy Manasterskiej. Po studiach kontynuowała naukę u profesor Haliny Czerny-Stefańskiej, aż do chwili śmierci tej legendarnej polskiej pianistki w 2001 roku. Zdobyła wiele prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest także laureatką nagrody stypendialnej „Młoda Polska”, przyznawanej przez Narodowe Centrum Kultury. Od wielu lat prowadzi bardzo aktywną działalność koncertową, jako solistka i kameralistka na całym świecie (w Europie, Azji, obu Amerykach, Nowej Zelandii). Ma na swoim koncie wiele prestiżowych koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą z towarzyszeniem znakomitych orkiestr i wybitnych dyrygentów.

Lidia Grychtołówna
Pianistka i pedagog, urodzona 18 lipca 1928 w Rybniku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła u Wandy Chmielowskiej mając 6 lat. Jest laureatką m.in. V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (VII miejsce). Debiutowała w 1953 w Katowicach z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego. Koncertowała w prawie wszystkich krajach Europy i Ameryki Południowej oraz w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach i Japonii. Brała udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Warszawie, Dusznikach, Bergen, Atenach, Sorrento, Taorminie, Warszawie, Adelajdzie, Perth, Berlinie oraz Dubrowniku. Ma bardzo szeroki repertuar, sięgający od muzyki baroku do klasyków XX wieku. Szczególnie często wykonuje utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. Była pierwszą wykonawczynią IV Koncertu fortepianowego B-dur op. 53 na lewą rękę i orkiestrę Sergiusza Prokofiewa w Wielkiej Brytanii (1967) i Belgii (1988). Dokonała wielu archiwalnych nagrań radiowych i telewizyjnych. Dla wytwórni płytowych (Polskie Nagrania, Philips, Deutsche Grammophon, CD Accord) zarejestrowała dzieła Beethovena, Chopina, Schumanna, Liszta, Rachmaninowa i Skriabina. Zasiadała w jury międzynarodowych konkursów muzycznych – była jurorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980, 1985, 1990, 1995, 2000, 2005), a także konkursów w Getyndze, Darmstadt, Miami, Monza, Osace, Tokio. W 1986 objęła stanowisko profesora klasy fortepianu na Uniwersytecie im. Johannesa Gutenberga w Moguncji.

 

inf. prasowa Agnieszka Radwan-Stefańska

Tagi