Kolekcja dla fanów Harry'ego Potter…

Sinsay znalazł sposób by koniec wak…

Polskie góry latem coraz bardziej a…

Ponad 70 proc. Polaków twierdzi, że…

50 milionów kilometrów przez 100 dn…

Po stu dniach największej w Polsce …

5 najlepszych muzycznych festiwali,…

Rytmiczne brzmienia, najlepsze woka…

Sztafeta Niepodległości - żołnierze…

Dwa 24-osobowe zespoły złożone z żo…

«
»

Kamil Marszałek zwyciężył VIII edycję Olimpiady Policyjnej

Ogólnopolska „Olimpiada Policyjna” organizowana jest przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie od 2010 roku. Co roku przedsięwzięcie to umożliwia uczniom szkół ponadgimnazjalnych zdobycie upragnionego indeksu na wybranym kierunku studiów pierwszego stopnia w szczycieńskiej Uczelni. 21 kwietnia 2017 roku miał miejsce kolejny – VIII już finał policyjnego konkursu.

 

21 kwietnia 2017 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbył się finał Ogólnopolskiej Olimpiady Policyjnej. Do tegorocznej edycji konkursu przystąpiło 126 osób z 42 szkół ponadgimnazjalnych. Po sprawdzeniu prac napisanych przez uczestników do kolejnego etapu zakwalifikowano 120 uczniów. Test wiedzy, który nie należał do najłatwiejszych, wyłonił najlepszą trzydziestkę. To Ci uczniowie przystąpili do rywalizacji w finale Olimpiady, który składał się z dwóch konkurencji – testu wiedzy i zawodach sportowych.

Zanim jednak uczestnicy Finału ruszyli do „boju”, wzięli udział w  uroczystej inauguracji III etapu Olimpiady Policyjnej, która odbyła się w Sali Konferencyjnej WSPol.
Gości przywitał mł. insp. dr Sławomir Zubański – Prorektor ds. studenckich WSPol, który życzył zawodnikom powodzenia oraz wygrania indeksu policyjnej Uczelni.
Następnie uczestnicy Olimpiady wzięli udział w odprawie technicznej, podczas której przedstawiono zasady organizacyjne i sposób przeprowadzenia poszczególnych konkurencji, a także rozlosowano numery startowe.

Po odprawie technicznej zawodnicy przystąpili do rywalizacji.

Tego dnia najlepiej z konkurencjami poradził sobie Kamil Marszałek z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach i to do niego powędrował tytuł Laureata Olimpiady Policyjnej oraz indeks na wybrane studia pierwszego stopnia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Wiele powodów do radości miało tego dnia również 14 finalistów, którzy, tak jak laureat otrzymali indeksy na studia.

Nagrody rzeczowe oraz indeksy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie wręczono podczas uroczystego zakończenia VIII finału Olimpiady Policyjnej. Dokonał tego mł. insp. dr Marek Fałdowski – Komendant-Rektor WSPol, podinsp. dr Zbigniew Mikołajczyk – Zastępca Komendanta-Prorektor WSPol, insp. Krzysztof Baran – Kanclerz WSPol oraz  Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady, Prorektor ds. studenckich WSPol – mł. insp. dr Sławomir Zubański.

Początki

W 2009 roku zrodził się pomysł zorganizowania przez Wyższą Szkołę Policji Olimpiady Policyjnej, której celem było pogłębianie wiedzy o bezpieczeństwie oraz roli i zadaniach Policji jako organu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo. Realizację projektu od powstania pomysłu dzieliła już tylko krótka droga. Wyrazem tego było podpisanie 16 czerwca 2009 roku porozumienia w sprawie współpracy przy organizacji Olimpiady pomiędzy WSPol. a czterema szkołami ponadgimnazjalnymi z: Bytomia, Łodzi, Pisza i Malborka. Tak powstał Komitet Główny Olimpiady Policyjnej. Prace nad przeprowadzeniem konkursu ruszyły. Uczniowie z kilkudziesięciu szkół w Polsce zmagali się z poszczególnymi etapami Olimpiady. W kwietniu 2010 r. poznaliśmy pierwszych w historii konkursu zwycięzców. Tytuł laureata otrzymała wówczas Anna Sznober z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie. Przepustkę do WSPol – indeks na studia – prócz laureatki otrzymało również 14 finalistów z 9 szkół ponadgimnazjalnych z: Częstochowy, Bychawy, Gromnika, Jędrzejowa, Łomży, Białego Boru, Tyczyna, Kołaczyc oraz Stopnicy.

Kolejne edycje

Od 2010 r. każda edycja Olimpiady Policyjnej cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów z całej Polski. Możliwość wcześniejszego dostania się na studia w Wyższej Szkole Policji –  bez udziału w procesie rekrutacji – skłaniała wiele osób do spróbowania swoich sił w konkursie. Indeks WSPol cieszył tym bardziej, biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę miejsc i liczbę chętnych. Przez siedem edycji szczycieńska Uczelnia rozdała już 105 indeksów na studia pierwszego stopnia.

Jak zdobyć indeks WSPol?

Drogi do zdobycia upragnionego indeksu są dwie, a ich poziom trudności różny. Pierwsza droga to przebrnięcie całego procesu rekrutacji na studia. Druga – udział w Olimpiadzie Policyjnej. Zdecydowanie mniej osób wybiera drugą ścieżkę, która wiąże się z dodatkową pracą. Trzy etapy – bo tyle zakłada regulamin – czekają na uczniów chętnych rywalizować o miejsce na studia. I etap olimpiady odbywa się na terenie szkół ponadgimnazjalnych i polega na samodzielnym napisaniu przez ucznia pracy na wybrany temat spośród podanych przez Komitet Główny Olimpiady. Do II etapu, który ma formę testu wiedzy dopuszcza się uczniów, którzy w poprzednim etapie uzyskali 60 % możliwych do zdobycia punktów. Do ostatniego etapu, który odbywa się w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie kwalifikuje się 30 uczniów z największą liczbą punktów. III etap podzielony jest na dwie konkurencje: egzamin ustny oraz zawody sportowe. Laureatem i finalistami Olimpiady Policyjnej zostaje pierwszych 15 osób, które uzyskały największą liczbę punktów z obu konkurencji. Zwycięzcom pozostało już niewiele, by rozpocząć naukę w Szczytnie. Wystarczy tylko ukończyć szkołę ponadgimnazjalną, zdać maturę i złożyć wymagane dokumenty na wybranym kierunku studiów pierwszego stopnia.

inf. prasowa Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
foto / Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie (wszystkie)

Tagi