Olsztyn: Marcin Margielewski goście…

O obyczaju i życiu arabskich szejk…

CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden …

Niby w mieście, ale w naturze! B…

4. Cross Bielański

10 km biegu sztafetowego? To możli…

Ważne zwycięstwo Mai Włoszczowskiej…

Maja Włoszczowska nie miała sobie …

Europejski sukces olsztyńskich żegl…

Dwa złote i jeden srebrny medal dl…

«
»

Jezioro Rekowe – zdjęcia – wideo

Rekowe – jezioro typu sandaczowego, w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie szczycieńskim, w gminie Jedwabno, leżące na terenie Równinie Mazurskiej.

 

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 63,5 ha do 71,5 ha.

Zwierciadło wody położone jest na wysokości 129,5 m n.p.m. lub 129,4 m n.p.m.Średnia głębokość jeziora wynosi 3,3 m lub 3,5 m, natomiast głębokość maksymalna 7,9 m.

Opis jeziora
Zbiornik wydłużony z północnego zachodu na wschód. Brzegi dość wysokie, miejscami wręcz strome. W większości porośnięte lasem, tylko na północy polami i łąkami. W środkowej części wschodniego brzegu leży leśniczówka Rekowe, na północny zachód wieś Piduń, na południowym wschodzie Rekownica. Miejsce spokojne, nie oblegane przez turystów, dość ciche. Niedaleko na wschodzie znajduje się rezerwat przyrody Galwica.

Najbliższa miejscowość to Piduń. Dojazd ze Szczytna drogą krajową nr 58 w stronę Nidzicy, następnie w miejscowości Narty, drogą gruntową w lewo. Droga nazywana jest Szeroką Drogą. Można też dojechać wyłącznie drogami utwardzonymi, wtedy krajową nr 58, a w Jedwabnie w drogę wojewódzką nr 508. Można też jechać dalej, do nieco większej miejscowości Rekownica.

Zobacz jezioro na mapie:  http://mapa.targeo.pl/Jezioro_Rekowe,21,20.8031427,53.4863200

źródło: wikipedia.pl  /  własne
foto: Grzegorz Grabowski
WIDEO: Jezioro Rekowe