Międzynarodowy projekt "Pomiędzy na…

W dniach 24.04 – 03.05.2019 młodz…

Popraw zdrowie na rowerze

Nie jest tajemnicą, że regularna j…

Olsztyn: Dzień Zwycięstwa z Kombata…

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatel…

Mali i duzi sprzątali wieś, tereny …

13 kwietnia 2019 r. dzieci oraz do…

USTRZELIĆ ZDROWIE

W miniony weekend, Terytorialsi z …

«
»

Jestem Przyjacielem Lasu – Jesień

Warmińsko-Mazurski Okręg Ligi Ochrony Przyrody i  Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela serdecznie zapraszają do udziału w kolejnej edycji kampanii edukacyjnej Ligi Ochrony Przyrody na Warmii i Mazurach z cyklu „Jestem Przyjacielem Lasu”.

 

Zbliża się Jesień i Zima, okres w którym mieszkańcy lasów mogą mieć problemy z wyżywieniem. Mogą wybierać się więc do siedlisk ludzkich w jego poszukiwaniu. Jeżeli pozbieramy żołędzie z terenu swojego miasta, wioski i przekażemy je Leśnikom, to Leśnicy zimą będą je wykładać mieszkańcom lasu w najlepszym dla nich miejscu. Te żołędzie pomogą przetrwać zimę zwierzynie leśnej.

Dzieci z olsztyńskich Przedszkoli i Szkół zebrane żołędzie przekażą Leśnikom z Lasu Miejskiego w dniu 20 września 2018 o 9.30, w siedzibie Zarządu Lasu Miejskiego przy Al. Wojska Polskiego 30 B.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, a szczególnie Przedszkola i Szkoły do włączenia się w tę piękną i mądrą akcję , na terenie całej Warmii i Mazur i o przekazywanie zebranych żołędzi do najbliższego Nadleśnictwa.

Dokarmianie dziko żyjących zwierząt zimą

Dokarmianie dużych zwierząt żyjących w lasach i na polach takich jak dziki, jelenie, sarny ma swoje uzasadnienie w najtrudniejszym dla nich okresie zimy. Na ten czas leśnicy i myśliwi przygotowują im odpowiednią ilość różnego rodzaju pokarmu. Będą jednak bardzo wdzięczni mieszkańcy naszych lasów, jeśli zbierzemy np. żołędzie z drzew rosnących poza lasem i przekażemy je leśnikom, aby wyłożyli je w miejscach dokarmiania – paśnikach, których lokalizacja nie jest przypadkowa. Na pewno nie będą one wykładane w miejscach, gdzie rośnie dużo dębów i zwierzęta mają ich pod dostatkiem, tylko w miejscach ich braku. Dodatkowo, z wykładanych naszych żołędzi skorzystają sójki, które wiele z nich ukrywają w ściółce leśnej, jako zapas na zimę. Potem jednak częstą zapominają gdzie je schowały i z żołędzi wyrastają piękne dęby. Tym sposobem sójki są najważniejszym sprzymierzeńcem leśnika w naturalnym sadzeniu dębów w miejscach gdzie brak tych drzew. Jednak, nawet w głębokim lesie musi być taka lokalizacja paśnika, aby koncentracja dokarmianych zwierząt nie spowodowała wydeptanie np. ostatniej w okolicy pięknej rośliny obuwika pospolitego czy młodego lasu. Poza tym dokarmiając w niewłaściwym miejscu możemy zwabić zwierzęta do osiedli ludzkich narażając je i ludzi na niebezpieczeństwo.

Bądźmy prawdziwymi przyjaciółmi dziko żyjących zwierząt i nie róbmy im krzywdy i środowisku, w którym żyją, nie przestrzegając zasad właściwego ich dokarmiania.

Jedną z form ochrony ptaków jest ich również dokarmianie w okresie zimowym. Mamy tu zdecydowanie większe pole działań.  Aby nasza pomoc była skuteczna i celowa należy pamiętać o kilku zasadach, a mianowicie:

Najpierw należy wybrać odpowiednie stałe miejsce dokarmiania ptaków. Wykładanie pokarmu bezpośrednio na ziemię lub parapet okienny nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pokarm będzie szybko psuł się. Ponadto ptaki boją się człowieka i większość gatunków nie skorzysta z takiej formy pomocy.

Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie karmnika na słupku, najlepiej w pobliżu drzewa, zadrzewień lub krzewów ( po wschodniej stronie, aby osłonić go przed wiatrami i zamiecią), co zapewni ptakom bezpieczeństwo, głównie przed drapieżnikami, np. kota

Dokarmianie rozpoczynamy późną jesienią a kończymy wczesną wiosną, gdy jednak nie ma silnych mrozów i obfitych śniegów, to nie rozpieszczamy ptaków nadmiarem pokarmu.

Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu pokarmu w karmniku, zwłaszcza w okresie silnych mrozów i obfitych opadów śniegu. Jeśli niema możliwości regularnego dokarmiania, należy z niego zrezygnować, bowiem ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsc podawania karmy. W okresie ciężkich zim nieregularne dostarczanie pokarmu powoduje, że ptaki czekając na pokarm giną.  Co pewien czas należy pamiętać też o czyszczeniu karmnika, aby uchronić ptaki przed pobieraniem zepsutego pokarmu.

Pokarm wysypywany do karmnika nie może być zepsuty czy nieświeży, aby nie zaszkodził naszym podopiecznym i nie stał się przyczyną ich choroby lub nawet śmierci. Nie wolno wykładać produktów solonych (także słoniny solonej, niesolona bardzo chętnie jest zjadana). Najlepsze są naturalne składniki, np. owoce i nasiona roślin dziko żyjących: mniej wartościowe zboża, nasiona owsa, prosa, lnu i konopi, suche lub namoczone płatki ryżowe i owsiane, pokrojone jabłka i gruszki, jarzębina, ogryzki, jarzyny gotowane bez soli, także małe kawałki mięsa są ulubionym pokarmem. Nasiona oleiste: konopie, rzepik, słonecznik, len, mak, nasiona roślin dziko żyjących, nasiona prosa, owsa, pestki owoców, nasiona sałaty siewnej, kapusty polnej, rzepy, rozdrobnione nasiona dyni wykorzystają: szczygieł, dzwoniec, zięba jer, czeczotka, czyżyk, gil, grubodziób, makolągwa. Dla sikor, kowalików, dzięciołów najlepsze są mieszanki tłuszczowe z nasionami oleistymi: łój (nie należy używać margaryny i tłuszczów technicznych) +nasiona oleiste (konopie, słonecznik, rzepik, mak, rzepak, rozdrobnione pestki dyni i ogórka, kukurydza, pszenica oraz nasiona drzew iglastych dla sikor).

Powinniśmy dokarmiać tylko te gatunki ptaków, które w sposób naturalny pozostają u nas na zimę lub przylatują do nas z bardziej zimnych krajów. Przyzwyczajanie ( kuszenie) przez dokarmianie do pozostania na okres zimy np. łabędzi, może spowodować śmierć tych ptaków przez zamarzniecie ich w szybko tworzącej się pokrywie lodowej w okresie silnych mrozów. W miejscach, gdzie woda nie zamarza w okresie nawet silnych mrozów i ptaki te gromadzą się na ich tam, muszą być one systematycznie dokarmiane do czasu, aż nie rozmarzną inne miejsca.

Pokarm o dużej zawartości wody podajemy tylko w wyższych temperaturach. Warto też zadbać o stały dostęp do czystej, niezamarzniętej wody.
Nigdy nie wolno wykorzystywać do dokarmiania ptaków pokarmów solonych (warzyw, słoniny), samych ziemniaków, zepsutego pieczywa, a także pieczywa produkowanego na kwasie chlebowym, suchych owoców, potraw zepsutych i zjełczałych.

 

inf. prasowa organizatora