Dni Olsztyna 2019 - program

Dni Olsztyna to znakomita okazja d…

Udany powrót Mai Włoszczowskiej. 13…

Maja Włoszczowska ma za sobą bardz…

Cisowianka Mazovia MTB Marathon / O…

Już niespełna dwa tygodnie dzielą …

Policjant Twoim Przyjacielem!

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela…

Wiktor Kujawa i Marta Szenk najleps…

W środę, 17 lipca 2019 nad olsztyń…

«
»

Jedną nogą w Wojskach Obrony Terytorialnej

W najbliższą sobotę, 13 października 2018, ruszy kolejna tura naboru ochotników do terytorialnej służby wojskowej w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ponad 60 ochotników z powiatu olsztyńskiego, nidzickiego i szczycieńskiego rozpocznie szesnastodniowe szkolenie podstawowe w batalionie lekkiej piechoty w Olsztynie. W tym samym czasie szkolenie rozpoczną Terytorialsi z Giżycka i Braniewa. Wszyscy spotkają się 28 października br. na uroczystej przysiędze wojskowej w Braniewie.

 

Kolejni ochotnicy z województwa warmińsko-mazurskiego złożyli deklarację o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej. Po pomyślnym przejściu badań lekarskich i testów, ponad 110 ochotników jest już jedną nogą w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Od soboty rozpoczną szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem będzie szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi z Warmii i Mazur są ludźmi młodymi,  43 % żołnierzy jest wieku 25 lat oraz mniej. Średnia wieku to 30 lat. Rośnie liczba aplikacji kobiet. W brygadzie Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach jest ich ponad 15%.

Ponad 25% Terytorialsów z województwa warmińsko-mazurskiego posiada wykształcenie wyższe, a blisko 44% wykształcenie średnie. Analizy wskazują również, że ponad 57% Terytorialsów posiada stałe zatrudnienie. Blisko 10% stanowią uczniowie. W szeregach WOT jest aż 15% żołnierzy-studentów. Czyni to co szóstego żołnierza studentem uczelni wyższej.

Tworzenie 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbywa się zgodnie z zatwierdzoną koncepcją. Założone tempo budowy brygady zapewnia utrzymanie właściwego balansu pomiędzy jakością szkoleń, a ilością szkolących się żołnierzy.

„Jako formacja złamaliśmy kolejną barierę. Jest nas ponad 14 tysięcy, co oznacza, że najmłodszy rodzaj sił zbrojnych jest drugim po Wojskach Lądowych pod względem liczebności. Jestem dumny, bo zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach stale rośnie. Sobotni nabór przyczyni się do powiększenia szeregów brygady i służbę pełnić będzie już ponad tysiąc trzystu żołnierzy” – podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.

„Każdy z nas jest przywiązany do ludzi i miejsc, w których na co dzień przebywa, dlatego szkolimy się w miejscach, które znamy „od podszewki”. Traktujemy je jak własne terytorium, którego granic będziemy gotowi bronić. Nic tak silnie nie motywuje do działania jak widoczne efekty naszych szkoleń” – dodaje dowódca batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie, mjr Kamil Turolski.

 

Monika Jabłońska-Buder

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej