Olsztyn: Kręć z Urzędem na rzecz dz…

Wyjątkowa akcja przy okazji Europe…

Szkoły z Gminy Dywity otrzymały 24 …

Aż 268 mieszkańców Gminy Dywity i …

Kultura biegania z muzyką w tle. Ul…

Zapach jesieni unosi się już w pow…

Olsztyn: Dzień Przedszkolaka z Komb…

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela…

Różnice i podobieństwa. Uniwersalne…

Dojazd na rowerze do pracy, a takż…

«
»

Iława: XIV Popołudnie z Kulturą Ukraińską

Iławskie Centrum Kultury zaprasza 16 czerwca ( niedziela) na XIV Popołudnie z Kulturą Ukraińską. Wydarzenie odbędzie się tradycyjnie w Amfiteatrze Miejskim w Iławie. Początek godz.16:00. Wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca „Dumka” z Górowa Iławeckiego pod kierunkiem Olgi Sycz, grupa wokalna „Żurawka”, zespół Czeremszyna a także Ryszard Maczyszyn z „Zorji”. Wstęp wolny.

Wykonawcy:

Czeremszyna – mówią o sobie „Podlaska Hodowla Muzyki Żywej”, to aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Został założony w 1993 r. z inicjatywy Barbara Kuzub-Samosiuk, w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią. Powstanie i historia zespołu jest pozytywnym przykładem na to, jak sukcesywną i wytrwałą pracą można osiągnąć taki poziom artystyczny i wykonawczy, który aktualnie predestynuje grupę do występowania na najlepszych scenach festiwalowych muzyki folk/World Music na świecie. O początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków – z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia pogranicza polsko- białorusko- ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych , a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory.

Zespół Pieśni i Tańca „Dumka” powstał w 1969 r. w Górowie Iławeckim. Założył go Teofil Szczerba, nauczyciel języka ukraińskiego. Zespół występował na wielu festiwalach a także przeglądach folklorystycznej gdzie zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia. Od 1990 r. „Dumka” funkcjonuje przy Liceum Ogólnokształcącym z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim a jego kierownikiem i opiekunem jest Maria Olga Sycz. Zespół Pieśni i Tańca „Dumka” prezentuje folklor ukraiński. Występuje w strojach z różnych regionów Ukrainy.

Oprócz tego w Iławie zobaczymy grupę wokalną „Żurawka”, wystąpi także Ryszard Maczyszyn z „Zorji„.

Organizatorzy: Związek Ukraińców w Polsce koło w Iławie, Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Olsztynie, Iławskie Centrum Kultury oraz Parafia Greckokatolicka św. Jana Apostoła.

inf. prasowa