Personel medyczny w Wojskach Obrony…

Wojska Obrony Terytorialnej stawiaj…

Dzień Edukacji i Światowy Dzień Drz…

10 października Światowy Dzień Drze…

Już 2 listopada legendarny zespół L…

Laboratorium, legenda jazz-rocka, k…

Olsztyn: Ratujmy zabytkowe cmentarz…

Od 2003 roku w dniu Wszystkich Świę…

Odpowiednia widoczność podczas tren…

Jesienno-zimowe miesiące oznaczają …

«
»

Huba (grzyb) – zdjęcia

Huba – popularna nazwa owocników grzybów nadrzewnych i nadrewnowych. Nie jest to definicja ścisła, i jednoznaczna. Niektórzy autorzy za huby uważają wyłącznie owocniki zdrewniałe lub korkowate, inni do hub zaliczają wszystkie nadrzewne i nadrewnowe grzyby wielkoowocnikowe, w tym również te o owocnikach skórzastych, mięsistych, a nawet galaretowatych.

 

Należą do typu podstawczaków (Basidiomycota) lub workowców (Ascomycota). Szczególnie dużo jest ich w rzędzie żagwiowców(Polyporales), ale są także w rzędach uszakowców (Auriculariales), pieczarkowców (Agaricales), niszczycowców (Gloeophyllales), szczeciniakowców (Hymenochaetales), gołąbkowców (Russulales), chropiatkowców (Thelephorales) i in.. W Polsce występuje około 300 gatunków hub.

Owocniki powstają pojedynczo, lub tworzą skupiska na pniach, gałęziach i korzeniach żywych i martwych drzew i krzewów, a także na drewnie; na martwych gałęziach, kłodach, pniakach i drewnie konstrukcyjnym (deskach, belkach płotach drewnianych, słupach, itp.). Są zróżnicowane pod względem budowy. Tylko nieliczne gatunki to grzyby kapeluszowe zbudowane z kapelusza i trzonu. Wiele gatunków to typowe huby, do podłoża przyrastające bokiem, o owocniku kopytkowatym, konsolowatym, półokrągłym, bulwiastym lub półeczkowatym, zazwyczaj bez trzonu, czasami tylko z trzonem. Wiele jest także gatunków o owocnikach rozpostartych (resupinowatych), lub rozpostarto-odgiętych. Są zróżnicowane również pod względem hymenoforu. Większość to grzyby poliporoidalne o hymenoforze rurkowatym, ale są także blaszkowce o hymenoforze blaszkowatym, grzyby o hymenoforze kolczastym, merulioidalnym i gładkim. Powierzchnia owocników może być równa i gładka, lub nierówna: guzkowata, pagórkowata, bruzdowana, czy pofalowana. Mogą być bezwłose, lub pokryte włoskami. W zależności od długości i grubości włosków mówi się o powierzchni omszonej, aksamitnej, szorstkiej, owłosionej lub szczeciniastej.

Owocniki hub mają zazwyczaj wielkość od 5-600 mm. Największe owocniki tworzy nie występujący w Polsce twardoporek wiązowy(Rigidoporus ulmarius). W 1955 w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Londynie jego owocnik miał rozmiar 162 × 140 cm.

źródło: wikipedia.pl
foto: własne

Tagi