Żołnierze OT złożyli przysięgę w Gi…

Blisko 120 żołnierzy 4 Warmińsko-M…

Kronika Gdańska w nowej odsłonie. N…

Muzeum Gdańska wydaje po 20 latach…

Rajd Rodzinny "Jestem Przyjacielem …

Warmińsko-Mazurski Okręg Ligi Ochr…

CITY TRAIL: biegi w Lublinie, Warsz…

W weekend 23-24 marca 2019 zakończ…

City break w marcu – dokąd pojechać…

Pierwsze miesiące nowego roku mogą…

«
»

„Historie Gdańskich Dzielnic – Chełm”

„Historie Gdańskich Dzielnic – Chełm” to cykl czterech wykładów o historii jednej z najludniejszych  i – co może zaskoczyć – legitymującej się bodajże najstarszą metryką dzielnic Gdańska. Prelekcje zawodowych historyków, promujące planowaną publikację naukową, będą odbywać się w szkołach na terenie dzielnicy Chełm w listopadzie i grudniu 2017 r.

 

Historie Gdańskich Dzielnic to projekt Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, który składa się z trzech elementów, tj. prezentacji letnich wystaw plenerowych w gdańskich dzielnicach, jesiennych wykładów oraz publikacji naukowej zawierającej artykuły profesjonalnych historyków i historyków sztuki, które w zamierzeniu mają rzucać nowe światło na dzieje Gdańska, ale także obejmować ich najnowszą historię. Pierwsza odsłona projektu dotyczy dziejów dzielnicy Chełm. 7 listopada 2017 r. o godz. 18:00 odbędzie się pierwszy z wykładów, który będzie dotyczył jej najstarszych, średniowiecznych dziejów.

– Cykl czterech wykładów zainicjuje Prof. dr hab. Klemens Bruski. Podczas godzinnej prelekcji wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego przybliży dzieje Chełmu w średniowieczu. Co może być dla zgromadzonych sporym zaskoczeniem? Badania Profesora z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwalają stwierdzić, że dzieje osadnictwa na Chełmie wykraczają znacznie poza rok 1277, kiedy to po raz pierwszy Chełm jest odnotowany w przywileju księcia pomorskiego Mściwoja II. Czy to właśnie na terenie tej dzielnicy znajdowało się najstarsze centrum administracyjne Gdańska? Dlaczego można tak sądzić? Warto przyjść i posłuchać, a także postawić własne pytania, na które postaramy się udzielić odpowiedzi – mówi dr Janusz Dargacz z MHMG, organizator wykładów.

Wykłady będą odbywać się w listopadowe i grudniowe wtorki 2017 roku o godz. 18:00, co dwa tygodnie, w jednej z dwóch chełmskich szkół, tj. Szkole Podstawowej nr 47 (ul. Reformacka 18) oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 (ul. Chałubińskiego 13). Prelekcje w zamierzeniu mają promować publikację naukową autorstwa wielu uznanych, a także młodych badaczy Gdańska. Poza Prof. Bruskim trzy pozostałe prelekcje wygłoszą prof. Sławomir Kościelak, dr Barbara Pospieszna wraz z dr. Mirosławem Marcinkowskim oraz Ryszard Kopittke. Wszystkie one znajdą się w przygotowywanej publikacji naukowej.

– Zależało nam na tym, aby publikacja została wydana drukiem. Jej wartość będzie polegała na tym, że będzie to pierwsze naukowe podsumowanie dziejów Chełmu. Na pewno pomoże ona w lepszym zrozumieniu dzielnicy, będzie stanowiła doskonałe narzędzie dla lokalnych przewodników, ale także będzie wartościowym zbiorem informacji dla pasjonatów lokalnej historii – dodaje dr Dargacz.

Publikacja ukaże się w grudniu 2017 r. w nakładzie 250 egzemplarzy. Informacje o wykładach można znaleźć na www.mhmg.pl oraz Facebooku Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Wstęp jest bezpłatny.

Wykłady są organizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Urząd Miejski w Gdańsku oraz Radę Dzielnicy Chełm.

 

Program: Historie gdańskich dzielnic

CHEŁM

 

7 listopada (wtorek), godz. 18.00

Szkoła Podstawowa nr 47, ul. Reformacka 18

prof. dr hab. Klemens Bruski

Powstanie wsi Chełm i jej najdawniejsze dzieje (do końca XVI wieku)

 

21 listopada (wtorek), godz. 18.00

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7, ul. Chałubińskiego 13

dr Barbara Pospieszna, dr Mirosław Marcinkowski

Produkcja ceramiki na Chełmie od końca XVII do początku XIX wieku

 

5 grudnia (wtorek), godz. 18.00

Szkoła Podstawowa nr 47, ul. Reformacka 18

prof. dr hab. Sławomir Kościelak

Chełm w rękach Kapituły Włocławskiej: od wojen szwedzkich po pierwszy rozbiór Polski

 

19 grudnia (wtorek), godz. 18.00

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7, ul. Chałubińskiego 13

Ryszard Kopittke

Chełm powojenny: budowa osiedla Chełm-Orunia i późniejsze inwestycje

 

Wstęp na wszystkie wykłady jest bezpłatny.

 

inf. prasowa dr Andrzej Gierszewski

 

Tagi