Olsztyn: Kręć z Urzędem na rzecz dz…

Wyjątkowa akcja przy okazji Europe…

Szkoły z Gminy Dywity otrzymały 24 …

Aż 268 mieszkańców Gminy Dywity i …

Kultura biegania z muzyką w tle. Ul…

Zapach jesieni unosi się już w pow…

Olsztyn: Dzień Przedszkolaka z Komb…

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela…

Różnice i podobieństwa. Uniwersalne…

Dojazd na rowerze do pracy, a takż…

«
»

GROT-y trafiły do Morąga

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą jednostką WOT do której trafiły najnowocześniejsze polskie karabinki GROT. W czwartek, 8 lutego 2018, w jednostce w Morągu zakończyło się szkolenie instruktorów z użytkowania broni.

 

Pierwsza partia tysiąca karabinków GROT trafiła na wyposażenie Sił Zbrojnych RP
w grudniu 2017 roku. Po zakończeniu szeregu procedur logistycznych broń w ostatnich dniach weszła na uzbrojenie brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT. Jedną z tych jednostek jest 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, a dokładniej 42 Batalion Lekkiej Piechoty (42blp) z Morąga.

Realizując proces wdrożenia karabinków do eksploatacji, dowódca brygady, płk Mirosław Bryś, wspólnie z producentem karabinków – FB Łucznik z Radomia, zorganizował szkolenie dla dowódców i instruktorów WOT-u oraz innych rodzajów sił zbrojnych, którzy będą zajmowali się eksploatacją karabinków. Szkolenie zostało przeprowadzone w dniach 6-8 lutego br. na obiektach 42blp i obejmowało teorię oraz praktykę z zakresu budowy oraz zasad eksploatacji i bezpiecznego użytkowania karabinków. W trakcie kursu zorganizowano zajęcia teoretyczne i praktyczne wraz ze strzelaniem. W karabinki GROT zostaną uzbrojeni żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy już na przełomie marca i kwietnia rozpoczną szkolenie w 42blp.

Decyzja o uzbrojeniu w karabinki GROT żołnierzy z brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT została podjęta w Dowództwie WOT. Podyktowane to było potrzebą wyposażenia w nową broń żołnierzy, którzy do tej pory nie użytkowali innej broni. Daje to możliwość od samego początku budować  prawidłowe nawyki i właściwe reakcje podczas szkolenia indywidualnego, którego jednym z najważniejszych elementów będzie umiejętność  bezpiecznego posługiwania się bronią indywidualną. Na wyposażenie 42blp trafiło do tej pory kilkaset sztuk karabinków. Liczba ta pozwoli zabezpieczyć proces szkolenia żołnierzy przewidywanych do wcielenia w pierwszym półroczu. Kolejne dostawy są planowane zgodnie z zapisami umowy.

Jak powiedział jeden z uczestników szkolenia, ppor. Agnieszka Kudyk: „Broń jest celna, można ją łatwo przeładować i szybko wymienić magazynek, zapewnia też komfort pracy żołnierzom prawo- i leworęcznym. Przełączniki ma z obu stron, a to poprawia komfort pracy”.

Zaproszeni do udziału w szkoleniu żołnierze 9. Pułku Rozpoznawczego podkreślali walory ergonomiczne nowych karabinków. „Grot ma modułową konstrukcję, co pozwala w bardzo łatwy sposób zmienić jego konfigurację. A to dla strzelca bardzo ważne. To też sprawia, że obsługi tej broni można się bardzo szybko nauczyć – powiedział st. szer. Wojciech Kulczycki.

******

Karabinek GROT to nowoczesna konstrukcja, opracowana od podstaw przez polskich inżynierów, w polskiej fabryce. To pierwszy polski karabinek w pełni zgodny ze standardami NATO. Spełnia oczekiwania żołnierzy i wymagania współczesnego pola walki.

 

Nowa nazwa rodziny karabinków MSBS to przede wszystkim oddanie hołdu polskiemu
bohaterowi – „Grot” to konspiracyjny pseudonim gen. Stefana Roweckiego, komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej.

 

Autor: Monika JABŁOŃSKA
4 Warmińsko – Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej