Pierwszy raz na rowerze elektryczny…

Rowery elektryczne wciąż są selekt…

Ostróda: „Muzyczne Podwieczorki na …

Nawiązując do tradycji niegdysiejs…

Pierwsze podanie nowatorskiego leku…

Najnowocześniejsze leczenie rdzen…

Letnia aura uciążliwa dla najmłodsz…

Wakacje w ciepłych krajach? Urlop …

Roxie i Kristian Kostov we wspólnym…

Roksana Węgiel, po odebraniu w Sop…

«
»

Dzień NBP w Olsztynie – relacja / zdjęcia

15 stycznia 2019 r. z okazji rocznicy utworzenia Narodowego Banku Polskiego spotkaliśmy się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Olsztynie.

 

Po wojnie Rząd Tymczasowy RP z siedzibą w Lublinie utworzył dekretem z 15 stycznia 1945 r. Narodowy Bank Polski. NBP kontynuuje piękne tradycje Banku Polskiego SA, powołanego z inicjatywy Premiera Władysława GRABSKIEGO (28.IV.1924), którego reformy stabilizacyjne uchroniły II RP przed konsekwencjami takimi jak rewolucje w Niemczech czy na Węgrzech.

W 1989 NBP przeszedł przebudowę swojej struktury i funkcji a w 2004 został członkiem Europejskiego Systemu Banków Centralnych.

Odwiedzili nas nauczyciele i dzieci z placówek oświatowych. Miłym akcentem było wręczenie gratulacji, laurek i życzeń z okazji święta NBP. Pani dyrektor NBP Hanna Błońska nie kryła wzruszenia, kiedy dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Piątka” i Przedszkola „Promyczek” wręczyły życzenia z okazji „Dnia NBP”.  Piękne laurki przygotowały dzieci z Przedszkola Nr 1, 13 i 24.

Ponieważ „tylko 33% ludzi na świecie ma wystarczającą wiedzę ekonomiczną ,by podejmować świadome decyzje finansowe” (badanie Standard &Poor`s Rating Services „Financial Literacy ;Around the World”,2015r), Narodowy Bank Polski, prowadzi szereg ważnych kampanii edukacyjnych ,takich jak :
„Oszczędzanie się opłaca”
„Nie daj się nabrać!”
które znacząco podnoszą poziom wiedzy ekonomicznej społeczeństwa.Jest to zgodne misją NBP :”Dbamy o wartość pieniądza!”.My też powinniśmy zadbać o to aby racjonalnie zarządzać swoimi pieniędzmi!

Zbigniew Majchrzak podkreślał podczas spotkania rolę jaką pełni NBP w Polsce a Pani dyrektor Hanna Błońska podziękowała za współpracę i zaprosiła do wzięcia udziału w kolejnych projektach realizowanych przez NBP i UNO.

Właśnie 28 lutego, z okazji 100-lecia złotówki, rozpoczynamy całoroczny cykl zajęć z cyklu „Oszczędzanie się opłaca!” ,dedykowanych Premierowi Władysławowi GRABSKIEMU.Będziemy reformować swoje budżety domowe, tak jak on budżet Polski w 1924 roku!

Anna Karpiak-Olszewska
Zbigniew Majchrzak
www.nbp.pl

www.nbp.pl/edukacja

www.nbportal.pl

www.poznajnbp.pl

www.biblioteka.nbp.pl

www.unoolsztyn.pl.tl/wazne informcje

 

zdjęcia: materiały przesłane przez organizatora