Olsztyn Lakers / Seahawks Gdynia vs…

W dniu dzisiejszym (13-10-2019) …

Rozpoczyna się modernizacja dworca …

Poprawa estetyki, komfortu podróżn…

CITY TRAIL: jedenasta edycja biegów…

12 października 2019 rozpoczął się…

parkrun Olsztyn #104 / zdjęcia - wi…

Zapraszamy do oglądania zdjęć z&nb…

Dzieci chcą pokoju

Spotkanie z kombatantami w ramach …

«
»

Dzień Edukacji i Światowy Dzień Drzewa

10 października Światowy Dzień Drzewa – w tym roku Dzień ten z grupą przedszkolaków z przedszkoli miejskich nr 24 i 39 w Olsztynie, obchodziliśmy w lesie miejskim Olsztyna na Jakubowie. Pogoda była świetna, humory dopisywały. No i powitał nas ten piękny las w odświętnej jesiennej kolorowej szacie.

 

W tym dniu patrzyliśmy jakoś inaczej na nasze drzewa i rzeczywiście były one inne jak zawsze. Takie uroczyste, jakby czekające na nasze życzenia i w podzięce przekazując nam swoje wszystko to, co każdego dnia nie tylko od święta dają nam i dla całego środowiska, w którym żyjemy. Nasze lasy są domem dla ponad 65% dziko żyjących w Polsce gatunków roślin i zwierząt. Drzewa dostarczają tlen, którym oddychamy nie mówiąc o drewnie, z którego zbudowane jest nawet nasze łóżeczko. A leśne powietrze nasycone olejkami eterycznymi dwustoletnich sosen to za darmo lecznicza inhalacja naszego układu oddechowego i nie tylko.

O tym wszystkim, o czym mówię opowiadały nam dorosłym również nasze genialne przedszkolaki, łącznie ze składanymi życzeniami. Odwiedziliśmy nasze dęby posadzone z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę. Przygotowanych do posadzenia 21.03. w Międzynarodowym Dniu Lasów i wysadzonych 10 kwietnia. Przy dębach dowiedzieliśmy się, że sójki są największymi sprzymierzeńcami leśnika w ich sadzeniu. Po prostu zbierają żołędzie i chowają je w różnych miejscach, jako swoje zapasy do zjedzenia w zimie. Potem o wielu z nich zapominają i w tych miejscach wyrastają z żołędzi dęby. Na potwierdzenie tego wielu z nas mogło zobaczyć przelatujące obok nas te piękne ptaki. Zresztą, jak wiemy one zawsze pilnują lasu i jak się pokazuje nieznany im „obiekt” donośnym głosem ostrzegają mieszkańców lasu. Dzieci wytropiły w wielu miejscach obecność dzików po śladach ich bytowania i pozostawionych tropach. Zobaczyły również stosy gałęzi, które zostały specjalnie wyłożone, jako miejsca ukrycia się na okres zimy np. jeża, żabek czy nawet zajączka. Szkoda, że na miejskich trawnikach nie wykłada się na okres zimy takich schronień czy nie pozostawia się, chociaż po kawałeczku nieskoszonego trawnika, jako miejsca azylu dla różnych zwierząt i kwitnących roślin, aby nasionka się rozsiały. Seminarium cele i zadania NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO. Oczywiście nie obyło się bez zabawy na „smoczym torze przeszkód”. Tak przyjemna wędrówka po lesie z dziećmi odbyła się dzięki zaangażowaniu w jej organizację Dyrektorów i Nauczycieli miejskich przedszkoli Nr 24 i 39, Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela, Ligi Ochrony Przyrody i Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Z okazji „Święta Edukacji Narodowej”,  za pomocą sylwet przedstawiliśmy bajkę francuskiego pisarza Charlesa Perraulta „ Kopciuszek’, której przesłanie jest ponadczasowe, gdyż uczy nas tego, że warto wierzyć w swoje marzenia. Wcześniej, czy później na pewno się spełnią. Morał z tej bajki jest taki, że nie wolno poniżać drugiego człowieka, gdyż każdy człowiek posiada niezbywalną godność, ale z zachowaniem poszanowania naszych praw człowieka i obywatela. Nie wolno nikogo dyskryminować ani traktować w sposób okrutny i poniżający.Z bajki płynie też nauka, że w życiu nie liczą się tylko dobra materialne, ale też wrażliwe i uczciwe serce.

http://brpd.gov.pl/kampanie-spoleczne
http://odwagaratujezycie.pl/
http://2012korczak.pl/node/75
www.brpd.gov.pl
http://www.rpo.gov.pl/pl/rowne-traktowanie
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/akcja-ZA-STAROSC-NASZA-I-WASZA-rozmawiajmy-o-Konwencji-o-prawach-osob-starszych
www.nbp.pl

www.nbportal.pl

www.poznaj-nbp.pl

www.nbp.pl/home.aspx?f=/adf/adf.html

http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/edukacja/dodatki_edukacyjne.html

http://www.lop.org.pl/

Tadeusz Pampuch i Danuta Lubert

foto: mat. prasowe