Jubileuszowy spektakl pt. "Mumio ta…

"Mumio taki miks", czyli jubileuszo…

IV Inwazja Morsujących Mikołajów

Zapraszamy na IV Inwazję Morsującyc…

Olsztyn: NOWOCZESNOŚĆ NA WARMII AD …

21 listopada 2017, o godzinie 17.00…

Olsztyn: WSPOMNIENIE TADEUSZA NALEP…

10 lat temu odszedł Tadeusz Nalepa,…

Rzeszów: Tak studenci WSPiA bawili …

„My koty łaciate przysięgamy na mam…

«
»

Wysyp grzybów w lasach / zdjęcia – wideo

Od kilku dni tereny Warmii i Mazur nawiedzają opady deszczu. Przy takich warunkach pogodowych należało się spodziewać pierwszych grzybów. Pojawiły się już podgrzybki i prawdziwki.

 

Wyprawa do lasu  potwierdziła to przypuszczenie. I stąd pochodzą okazałe na zdjęciu prawdziwki. Poza tym można znaleźć kurki (pieprznik jadalny), kanie, maślaki oraz koźlarza czerwonego. Jeżeli wspomniane warunki pogodowe utrzymają się, zwiastuje to dobry sezon na zbieranie grzybów.

W związku z faktem, że wysyp grzybów wpływa na wyobraźnię zbieraczy, więcej pracy mają strażnicy leśni. Niestety, miłośnicy grzybów często nie zważając na zakaz wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi, łamią go, parkując w niedozwolonych miejscach. Według danych Straży Leśnej z terenu Lidzbarka Welskiego (Nadleśnictwo Lidzbark) i Szczytna (Nadleśnictwo Szczytno), co najmniej kilkanaście interwencji dziennie jest związanych tylko z grzybiarzami, którzy nie przestrzegają zakazów wjazdu i parkowania. Na szczęście dla nich większość interwencji kończy się pouczeniami.

O czym pamiętamy przy zbieraniu. Zbieramy tylko te grzyby, co do których nie mamy wątpliwości, że są jadalne. Grzyby odcinamy nożem tuż przy glebie lub wykręcamy je ze ściółki. Zbieramy w koszyk albo wiaderko, aby zapobiec zaparzeniu.

O czym pamiętamy przy wjeżdżaniu do lasu. Wjeżdżamy wyłącznie w miejsca oznaczone tabliczką lub kierunkowskazem. W innym przypadku jest to wykroczenie.

źródło: RDLP Olsztyn
foto: własne

dodano 09-09-2017

Tagi