4. Cross Bielański

10 km biegu sztafetowego? To możli…

Ważne zwycięstwo Mai Włoszczowskiej…

Maja Włoszczowska nie miała sobie …

Europejski sukces olsztyńskich żegl…

Dwa złote i jeden srebrny medal dl…

Olsztyn: Kwesta na zabytkowe nakrop…

Tradycyjnie już podczas dnia Wszys…

Olsztyn Lakers / Seahawks Gdynia vs…

W dniu dzisiejszym (13-10-2019) …

«
»

CITY TRAIL: Zacięta rywalizacja w Poznaniu, ultraska górą w Warszawie i przebierańcy w Szczecinie…

W weekend 16-17 grudnia odbyły się trzy ostatnie w 2017 roku biegi przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Oznacza to, że lokalizacje: poznańska, warszawska i szczecińska zamknęły trzecią – z sześciu zaplanowanych na edycję 2017/2018 – kolejkę cyklu. Weekendowe biegi przyciągnęły ponad 2000 dorosłych i 650 młodych adeptów biegania.

 

Poznań

Poznańska rywalizacja odbyła się w sobotę, 16 grudnia. Solidna warstwa błota pokrywająca ścieżki nad Jeziorem Rusałka dała się biegaczom we znaki, ale nie zniechęciła 808 zawodników, którzy minęli linię mety. W cyklu dla dzieci i młodzieży CITY TRAIL Junior uczestniczyło 270 biegaczy.

Zwycięzcą biegu został po raz drugi w sezonie Szymon Belgrau. Czas, w jakim pokonał tym razem 5-kilometrową trasę nad Jeziorem Rusałka to 15:48. – Od początku biegłem w zwartej grupie kilku osób. Na czwartym kilometrze było jeszcze czterech innych kandydatów do zwycięstwa. Na ostatnim kilometrze jeden z kolegów zdecydował się zaatakować, rozerwał grupę, biegliśmy już tylko we trzech – ja, Nikodem Dworczak i Roch Goszczyński. Na około 400m do mety rozpoczęliśmy z Nikodemem szaleńczy finisz, ale na ostatnich 100m okazałem się trochę szybszy, zachowałem więcej sił i to wystarczyło, by zwyciężyć. O ile 4 kilometry biegliśmy naprawdę wolno, z racji tego, że pogoda dzisiaj i to błoto na trasie nam nie pomagało, to ostatni kilometr, a szczególnie finisz pokonaliśmy już bardzo szybko i zdecydowanie mogę powiedzieć, że ten bieg bardzo dużo mnie kosztował – relacjonował na mecie Szymon Belgrau. – Kiedy są takie warunki, jak dzisiaj i dostaję błotem w twarz, czuję sportową złość i wzbiera we mnie siła, żeby dalej walczyć i spróbować zaatakować jeszcze mocniej. Cieszy mnie to dzisiejsze zwycięstwo i fakt, że psychika dobrze zadziałała, mimo że mięśnie już bolały to nie odpuściłem i dobiegłem na pierwszym miejscu. To dla mnie świetny prezent urodzinowy, bo dzisiaj kończę 23 lata – dodał zawodnik.

Wśród pań triumfowała Agnieszka Stachowiak – dotychczas dwa razy trzecia na mecie. Sobotni wynik 21-letniej zawodniczki to 18:02.

Historie biegaczy startujących w CITY TRAIL bywają zaskakujące i bardzo motywujące. – Jestem po dwóch przeszczepach szpiku. Zachorowałam na białaczkę cztery lata temu. W ubiegłym roku wystartowałam w swoich pierwszych biegach, m.in. w letniej edycji CITY TRAIL onTour. Bardzo mi się spodobało, więc zaplanowałam, że będę startować w cyklu jesienno-zimowym, nawet terminy wszystkich biegów wpisałam do kalendarza w telefonie. Nie mogłam jednak wystartować, bo doszło do wznowy choroby. 30 grudnia 2016 miałam drugi przeszczep szpiku, który dostałam od mojej siostry – biegaczki. Podczas pobytu w szpitalu i bardzo ciężkiej chemioterapii bardzo duże wsparcie otrzymałam od Drużyny Szpiku, w której barwach wcześniej startowałam chodząc z kijkami. Potraktowali mnie jak członka swojego teamu, dlatego dzisiaj z dumą biegam w barwach Drużyny. Tak sobie myślę, że siostra przekazała mi w genach miłość i pasję do biegania. Roznosi mnie energia. Poza tym, że biegam, jak tylko czas na to pozwala, chodzę na inne zajęcia, m.in. zumbę i kurs tańca – mówi z pasją Asia Archaniołowicz.

Kolejne biegi serii CITY TRAIL Poznań odbędą się: 27 stycznia, 24 lutego i 24 marca 2018.

Warszawa

Trzeci bieg Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Warszawie odbył się w niedzielę, 17 grudnia w Lesie Młociny. Poranek dawał nadzieję na pierwszy lekko zimowy bieg w sezonie, ale śnieg tak samo intensywnie padał, jak się topił. W efekcie ścieżki gdzieniegdzie pokryte były niewielką warstwą błota. Linię mety biegu głównego minęło 555 zawodników. W cyklu dla dzieci i młodzieży CITY TRAIL Junior wystartowało 224 młodych adeptów biegania.

Zwycięzcą biegu został – po raz drugi w sezonie – Kamil Jastrzębski, który 5-kilometrową trasę pokonał w czasie 14:58. Jako drugi na metę wbiegł Artur Kern – dominator lubelskiej trasy CITY TRAIL, który zapowiedział regularne starty także w stolicy. Wynik Artura to 15:26. Trzecią lokatę wywalczył Łukasz Oskierko – najlepszy zawodnik poprzedniej edycji CITY TRAIL w Warszawie (czas 15:34). – Trasa jest rewelacyjna. W porównaniu z Lublinem ponad minutę szybsza. Na pewno można tutaj pokusić się o poprawienie najlepszego wyniku w historii CITY TRAIL, czyli 14:41 – podkreślił na mecie Artur Kern, aktualny rekordzista Polski na 5000m w hali. – Dzisiaj biegło mi się bardzo dobrze. Na całym dystansie trzymaliśmy się razem z Łukaszem, który ukończył bieg na trzecim miejscu. Wzajemnie się dopingowaliśmy, zmienialiśmy na prowadzeniu, aż do ostatniego kilometra, na którym ja szarpnąłem. Biorąc pod uwagę mój aktualny etap treningowy, jestem zadowolony z wyniku i sądzę, że mogę tutaj biegać poniżej 15 minut, a więc wygrywać, a na pewno rywalizować z Kamilem Jastrzębskim, który mając bezpośrednich rywali na pewno jest w stanie biegać na tych ścieżkach jeszcze szybciej. Zostały trzy biegi w tej edycji, a więc muszę wystartować w każdym, żebym mógł zostać sklasyfikowany. I taki mam zamiar  – dodał.

Rywalizacja pań była bardzo ciekawa. Jako pierwsza linię mety minęła Dominika Stelmach, aktualna mistrzyni Polski w maratonie, globalna zwyciężczyni Wings For Life World Run 2017. Dominika specjalizuje się w biegach ultra, jednak nieustannie zachwyca znakomitą szybkością i wartościowymi wynikami na krótszych dystansach. Jej niedzielny czas na ścieżkach CITY TRAIL w Warszawie – 17:15 – jest rekordem trasy kobiet. – Jestem trochę chora, także chciałam po prostu polecieć w określonym tempie – po 3:30/km. Nie wiedziałam, że rekord wynosił tylko 17:26. Jestem zadowolona ze startu. Jest dopiero grudzień. Dzisiejszy bieg pokazuje, że jestem na dobrej drodze – podsumowała krótko najszybsza zawodniczka warszawskiego biegu.

Drugą lokatę wywalczyła specjalistka od biegów górskich – Martyna Kantor (czas 18:03), a trzecie miejsce zajęła Anna Szyszka (18:17).

Kolejne zawody serii CITY TRAIL w stolicy odbędą się już w 2018 roku: 21 stycznia, 18 lutego i 18 marca.

Szczecin

Również w niedzielę, 17 grudnia rywalizowali biegacze ze Szczecina. Pogoda nie była zimowa, ale biegacze poczuli klimat świąt i na trasie można było spotkać wielu przebierańców. Nie zabrakło tradycyjnych już w okresie świątecznym – domowych pierników. Linię mety biegu głównego minęło 657 zawodników. W cyklu dla dzieci i młodzieży CITY TRAIL Junior wystartowało 154 biegaczy.

Wśród biegaczy-przebierańców można było spotkać Św. Mikołaja i jego pomocników, a także Śnieżynki. – Pomysł na przebranie to oczywiście fakt, że zbliżają się święta i czujemy tę wyjątkową atmosferę – mimo braku śniegu – mówiła po biegu jedna z przebranych biegaczek – Dominika.

Warto docenić trud zawodników, który wykazali się nie tylko pomysłowością przy planowaniu strojów, ale także dobrą kondycją – Św. Mikołaj musiał radzić sobie z urozmaiconą trasą w Puszczy Bukowej z brodą, która utrudniała oddychanie i brzuchem, który „pojawił się” specjalne na okazję niedzielnego biegu. Mikołaj tak bardzo wczuł się w swoją rolę, że na trasie rozdawał cukierki – zarówno kibicom, jak i innym uczestnikom biegu.

Zwycięzcą biegu został – po raz drugi w sezonie – Michał Groberski, który uzyskał wynik 18:39. Wśród pań triumfowała – również drugi raz w edycji 2017/2018 – Monika Jackiewicz (czas 22:04). Oba rezultaty są najlepszymi osiągniętymi w trwającej edycji – na zmodyfikowanej względem poprzednich lat trasie.

Zawodnicy startujący w szczecińskiej odsłonie CITY TRAIL podkreślają przede wszystkim górski charakter trasy. – Górzysta trasa, dodatkowe utrudnienia w postaci błota – to według mnie duże walory tej trasy. No i organizacja – wszystko jest zawsze dopięte na ostatni guzik, więc nie trzeba się denerwować żadnymi wpadkami – podkreślił po zawodach Mateusz Łangowski, który przyjeżdża na CITY TRAIL w Szczecinie z Gorzowa Wielkopolskiego.

Kolejne zawody serii CITY TRAIL Szczecin odbędą się już w 2018 roku: 7 stycznia, 4 lutego i 4 marca. Lokalnym współorganizatorem biegów jest Stowarzyszenie Puszczyk Bukowy.

Poza Poznaniem, Warszawą i Szczecinem w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn i Wrocław. Pierwsze biegi 2018 roku odbędą się 6 stycznia we Wrocławiu oraz 7 stycznia w Katowicach i Szczecinie.

Informacje o imprezie oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Cykl Grand Prix CITY TRAIL oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

Uroczyste podsumowanie jest zaplanowane na kwiecień. Będzie to oddzielna impreza, w charakterze gali, podczas której wręczone zostaną pamiątkowe medale dla biegaczy, którzy ukończą co najmniej 4 biegi, a także nagrody dla najszybszych zawodników.

Poza Poznaniem, w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Informacje o imprezie oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Cykl Grand Prix CITY TRAIL oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

autor: Justyna Grzywaczewska

(fot.: Poznań – Katarzyna Goździewska, Warszawa – Piotr Dymus, Szczecin – Jarosław Dulny/Piotr Krawczuk).