Olsztyn: Urodzinowy ,,Bieg na 6 łap…

PSYjaciele i KOTedzy, 24 lutego 2…

Leśne Run Warmia 2019

Popularny cykl imprez biegowych w…

Olsztyn: Wystawa "Zdrowaśka" autors…

Tytułowa „Zdrowaśka” to słowo symb…

Olsztyn: Kąpiel morsów w jeziorze U…

Przy temperaturze plus 5 stopni w …

Kraków: Studenci mają głos – gala o…

Akademia Muzyczna w Krakowie i Ope…

«
»

CITY TRAIL: biegowy karnawał trwa!

Ostatni weekend stycznia był okazją do sprawdzenia się w zawodach cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Poznaniu i Bydgoszczy. Warunki na leśnych ścieżkach dalekie były od idealnych, ale zawodnicy potwierdzili, że nie zawsze czas na mecie jest najważniejszy – wielu biegaczy wzięło udział w karnawałowej akcji i pobiegło w kolorowych przebraniach. Weekendowe biegi zamknęły czwartą serię edycji 2017/2018. Do końca sezonu jeszcze 20 imprez.

 

 

Poznań

Poznańska rywalizacja odbyła się w sobotę, 27 stycznia. Jezioro Rusałka, nad którym rozgrywane są zawody w Poznaniu od rana skąpane było w gęstej mgle, a ścieżki wokół jeziora pokrywała solidna warstwa błota. Nie brakowało też lodu. Temperatura powyżej zera i brak wiatru dawały jednak szansę na osiągnięcie dobrych wyników, co potwierdzili zwycięzcy – Szymon Belgrau i Malwina Dymek.

Szymon Belgrau ma na koncie już trzy zwycięstwa w trwającej edycji CITY TRAIL w Poznaniu. Z sobotniego biegu był bardzo zadowolony. – Cieszę się, że mimo ciężkiego terenu – lód, błoto – udało mi się wygrać i uzyskać najlepszy jak do tej pory czas. Od początku biegu ukształtowała się 3-osobowa czołówka i trzymaliśmy dość dobre tempo w okolicach 3:10/km. Na trzecim kilometrze został Nikodem Dworczak, więc biegliśmy już tylko we dwóch. Podobnie jak w poprzednim biegu o zwycięstwo walczyłem na ostatnich metrach, tyle że dzisiaj z innym rywalem – podsumował na mecie najlepszy zawodnik sobotniej rywalizacji.

Wynik Szymona Belgraua to tym razem 15:40. Drugie miejsce zajął Bartosz Pawlak (15:44), a trzeci był Tomasz Zegarlicki (16:13).

Wśród kobiet zdecydowane zwycięstwo odniosła Malwina Dymek – druga zawodniczka grudniowych zawodów nad Rusałką. Biegaczka była zaskoczona wynikiem, jaki osiągnęła na mecie. – Jestem w wielkim szoku. Nie dość, że wygrałam bieg, to jeszcze z takim wynikiem! Jestem bardzo szczęśliwa! Trasa była dzisiaj wymagająca, więc ten rezultat to naprawdę duża niespodzianka – mówiła tuż po biegu zawodniczka.

Czas Malwiny Dymek to 17:31. Drugą lokatę wywalczyła Jadwiga Wyrwińska (19:53), a trzecia była Katarzyna Kołaczkowska-Szcześniak (19:59).

Do mety dotarło 861 biegaczy. W klasyfikacji generalnej walka o wygraną zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn będzie toczyła się najprawdopodobniej do ostatniego biegu, co zapowiada niezwykle ciekawe zawody w lutym i marcu.

Tradycyjnie biegowi dla dorosłych towarzyszyły zawody dla dzieci i młodzieży – CITY TRAIL Junior. W pięciu kategoriach wiekowych wzięło udział ponad 250 młodych sportowców.

Kolejne biegi w Poznaniu odbędą się 24 lutego i 24 marca.

Bydgoszcz

Mimo braku słońca i porannego deszczu to był najbarwniejszy bieg trwającej edycji cyklu! Kilkudziesięciu zawodników pobiegło w kolorowych przebraniach, pokazując, że bieganie to nie tylko zmęczenie, rywalizacja i walka o jak najlepsze rezultaty.

Dzisiaj się bawiliśmy, nie biegliśmy na czas, więc ani ten przygotowany specjalnie na dzisiejszą okazję brzuch, ani sukienka nie przeszkadzały. Oczywiście inni biegacze zwracali na nas uwagę na trasie i zaczepiali, a największą furorę zrobił osioł – mówił po biegu Jacek Klinikowski, który pobiegł w przebraniu Shreka – w towarzystwie Fiony – Bogusi Pogorzelskiej.

Warunki na trasie w Myślęcinku były bardzo nietypowe. Topniejący śnieg, błoto i fragmenty pokryte lodem uniemożliwiały osiągnięcie rekordowych wyników, ale dawały szansę wykonania wartościowego treningu i sprawdzenia się w trudnych warunkach. Okoliczności zmusiły organizatorów do przeniesienia miejsca mety – z Polany Różopole na ścieżkę tuż obok polany.

Zwycięstwo w biegu odniósł Bartosz Kotłowski. W rywalizacji kobiet najlepszą okazała się Aleksandra Brzezińska.

Bartosz Kotłowski ma na koncie trzy biegi i trzy zwycięstwa, a to oznacza, że jest bardzo bliski kolejnej – piątej już wygranej w klasyfikacji generalnej. Jego niedzielny wynik to 16:23. Drugie miejsce zajął Jakub Felczak (czas 16:27), a trzeci był Jan Poczewski (wynik 16:47).

W rywalizacji pań jako pierwsza na mecie pojawiła się Aleksandra Brzezińska, która podobnie jak Bartosz Kotłowski ma trzy wygrane na koncie. Czas Oli to 17:44. Drugą lokatę wywalczyła Marta Szenk (19:13), a trzecia była Mirosława Szweda (21:33).

– Dzisiejsze warunki były naprawdę wymagające. Lód, topniejący śnieg, kałuże i błoto. Oczywiście nie można narzekać, bo w końcu to przełaj, ale widać tu doskonale zasadę, że przełaj przełajowi nierówny, no i że każdy bieg jest inny. Mnie najbardziej hamował dziś śnieg, więc wiedząc, że nie będę mogła rozwinąć prędkości, pobiegłam zapobiegawczo. Zmiana mety oczywiście na plus, widać tu profesjonalizm organizatorów, którzy reagują na warunki pogodowe. Gdyby nie ta decyzja, to ciężko finiszowałoby się w ogromnej śniegowo-błotnej kałuży – podkreśliła na mecie Aleksandra Brzezińska. – Co roku biorę udział w mistrzostwach Polski w biegach przełajowych, więc zawody CITY TRAIL są „must have” w moim planie treningowym. Tym bardziej, że Myślęcinek mam dosłownie na wyciagnięcie ręki. Oczywiście, czasami mam w planie przebiec dany bieg szybciej, a czasem po prostu najmniejszym nakładem sił. Wszystko zależy od fazy okresu przygotowań – dodała wicemistrzyni Polski na dystansie 5 km.

Linię mety biegu głównego minęło 549 zawodników. W rywalizacji dziecięco-młodzieżowej wzięło udział łącznie 236 młodych sportowców.

Kolejne zawody w Bydgoszczy odbędą się 25 lutego i 25 marca.

Poza Poznaniem i Bydgoszczą, w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Gdańsk, Gdynia, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Najbliższe imprezy są zaplanowane na 3 lutego we Wrocławiu oraz 4 lutego w Katowicach i Szczecinie.

Informacje o imprezie oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Cykl Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wyniki biegów znajdują się pod linkami:

Poznań – http://bit.ly/CITY_TRAIL_Poznan_27_01_2018_wyniki

Bydgoszcz – http://bit.ly/CITY_TRAIL_Bydgoszcz_wyniki_28_01_2018

 

Autor: Justyna Grzywaczewska

(fot. Poznań – Katarzyna Goździewska/Tomasz Szwajkowski; Bydgoszcz – Filip Kowalkowski)

Tagi