Tomasz Osmulski i Monika Kaczmarek …

W minioną niedzielę po raz siódmy …

City Trail: Biegiem przez jesień i …

Już ponad sto osób jest na liście …

Akademia „Pro bono” w WSPiA Rzeszow…

Pomoc w zarządzaniu, prowadzeniu a…

Olsztyn: Kręć z Urzędem na rzecz dz…

Wyjątkowa akcja przy okazji Europe…

Szkoły z Gminy Dywity otrzymały 24 …

Aż 268 mieszkańców Gminy Dywity i …

«
»

Błędne Skały – zdjęcia

Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały ma powierzchnię ok. 22 ha, znajduje się na wysokości 915m n.p.m. i położony jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych.

 

Obejmuje on swoim zasięgiem formy skalne o wysokości 6 – 12 m, wytworzone wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: „Skalne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Labirynt”, „Okręt”, „Wielka Sala”. Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami.

Najszybciej i najłatwiej dojedziemy tam drogą „Stu Zakrętów” od strony Kudowy albo Karłowa. Potem w połowie dojeżdża się do skrzyżowania, gdzie znajduje się dolny parking. W tym miejscu skręcamy w „Drogę Puszczańską” gdzie jedziemy jeszcze 3,5km do górnego parkingu. Na tym ostatnim odcinku drogi wjazd i zjazd odbywa się wahadłowo ze względu na wąską drogę prowadzącą do rezerwatu a kierunek jazdy zmienia się co pół godziny.

Po krótkim spacerze od górnego parkingu dochodzimy do rezerwatu właściwego czyli Błędnych Skał. Od tego momentu czeka nas dłuższe wędrowanie i zwiedzanie niezwykłego labiryntu skalnego. Skalne uliczki niejednokrotnie są bardzo ciasne i trzeba przeciskać się bokiem lub przybrać dziwną pozycję aby się zmieścić między skałami. Część labiryntu jest podmokła – przechodzi się więc po drewnianych pomostach. Miejsce to jest wręcz magiczne, niezwykłe uroczysko, w wielu miejscach tajemnicze i nieco mroczne. Mchy, paprocie, krzaczki jagód i uparcie rosnące w skalnych szczelinach drzewa tworzą taki nastrój, że oczarowani są nie tylko turyści. Urzekły również twórców filmu „Opowieści z Narnii – Książe Kaspian”

Wprawdzie utrata orientacji w labiryncie jest wręcz gwarantowana lecz dobrze oznakowany szlak bezpiecznie przeprowadzi nas przez najciekawsze miejsca. Szlak jest jednokierunkowy i nie ma sensu próbować przechodzić go pod prąd. Po wyjściu z labiryntu znajdziecie się Państwo na małej polanie, można tu odpocząć bo przed Wami jeszcze spacer kamienistą, leśną drogą wzdłuż granicy naszego państwa. Przygoda z Błędnymi Skałami kończy się przy górnym parkingu.

Błędne Skały to kolejny punkt na mapie Polski, który zdecydowanie wart jest zobaczenia.

Polecam również:  Sczeliniec Wielki, Adrspach – skalne miasto w Czechach.

źródło: wikipedia.pl
foto: Teodor Racki , Marcin Galon