Kolekcja dla fanów Harry'ego Potter…

Sinsay znalazł sposób by koniec wak…

Polskie góry latem coraz bardziej a…

Ponad 70 proc. Polaków twierdzi, że…

50 milionów kilometrów przez 100 dn…

Po stu dniach największej w Polsce …

5 najlepszych muzycznych festiwali,…

Rytmiczne brzmienia, najlepsze woka…

Sztafeta Niepodległości - żołnierze…

Dwa 24-osobowe zespoły złożone z żo…

«
»

Błędne Skały – zdjęcia

Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały ma powierzchnię ok. 22 ha, znajduje się na wysokości 915m n.p.m. i położony jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych.

 

Obejmuje on swoim zasięgiem formy skalne o wysokości 6 – 12 m, wytworzone wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: „Skalne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Labirynt”, „Okręt”, „Wielka Sala”. Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami.

Najszybciej i najłatwiej dojedziemy tam drogą „Stu Zakrętów” od strony Kudowy albo Karłowa. Potem w połowie dojeżdża się do skrzyżowania, gdzie znajduje się dolny parking. W tym miejscu skręcamy w „Drogę Puszczańską” gdzie jedziemy jeszcze 3,5km do górnego parkingu. Na tym ostatnim odcinku drogi wjazd i zjazd odbywa się wahadłowo ze względu na wąską drogę prowadzącą do rezerwatu a kierunek jazdy zmienia się co pół godziny.

Po krótkim spacerze od górnego parkingu dochodzimy do rezerwatu właściwego czyli Błędnych Skał. Od tego momentu czeka nas dłuższe wędrowanie i zwiedzanie niezwykłego labiryntu skalnego. Skalne uliczki niejednokrotnie są bardzo ciasne i trzeba przeciskać się bokiem lub przybrać dziwną pozycję aby się zmieścić między skałami. Część labiryntu jest podmokła – przechodzi się więc po drewnianych pomostach. Miejsce to jest wręcz magiczne, niezwykłe uroczysko, w wielu miejscach tajemnicze i nieco mroczne. Mchy, paprocie, krzaczki jagód i uparcie rosnące w skalnych szczelinach drzewa tworzą taki nastrój, że oczarowani są nie tylko turyści. Urzekły również twórców filmu „Opowieści z Narnii – Książe Kaspian”

Wprawdzie utrata orientacji w labiryncie jest wręcz gwarantowana lecz dobrze oznakowany szlak bezpiecznie przeprowadzi nas przez najciekawsze miejsca. Szlak jest jednokierunkowy i nie ma sensu próbować przechodzić go pod prąd. Po wyjściu z labiryntu znajdziecie się Państwo na małej polanie, można tu odpocząć bo przed Wami jeszcze spacer kamienistą, leśną drogą wzdłuż granicy naszego państwa. Przygoda z Błędnymi Skałami kończy się przy górnym parkingu.

Błędne Skały to kolejny punkt na mapie Polski, który zdecydowanie wart jest zobaczenia.

Polecam również:  Sczeliniec Wielki, Adrspach – skalne miasto w Czechach.

źródło: wikipedia.pl
foto: Teodor Racki , Marcin Galon

Tagi