Ilawianka Aleksandra Grysz docenion…

Aleksandra Grysz z Iławy, zwyciężcz…

Zobacz bursztyny świata w Gdańsku. …

Od 15 listopada 2018 r. do 30 wrześ…

Koncert Orkiestry Dętej w Krakowie

Akademia Muzyczna w Krakowie zapras…

Olsztyn: Powstaje koncepcja rewital…

Rozpoczęły się przygotowania do odn…

Premiera płyty Studio Listopad w am…

Już w piątek 16 listopada 2018 o go…

«
»

Bilet do Teatru za 300 groszy! w Teatrze Jaracza w Olsztynie

Polskie teatry po raz kolejny grają za grosze. Teatr Jaracza oczywiście także! 12 maja 2018 zagramy spektakl „Boeing, boeing”. Start sprzedaży biletów 12 maja o godzinie 9:00 – tylko w kasie w budynku Teatru ( 1 Maja 4).

 

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz czwarty. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku,  kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polski była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów –  także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.

Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach.

W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 300 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą wystawiane przez cały tydzień – aż do 20 maja.

O tym, że w teatrze „grosze grają rolę” przypominać będzie symboliczna cena biletu,
która wyniesie w tym roku 300 groszy (3 zł). To znacząca kwota.

Z badania ekonomicznego teatrów, które na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przeprowadzili ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej, wynika, że 1 złotówka dotacji samorządowej przynosi nieco ponad 3 zł przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje.

– Mamy dla organizatorów – samorządów wszystkich szczebli – fantastyczną wiadomość.

Jest dowód na to, że teatr publiczny nie jest generatorem straty, ale wręcz przynosi zysk!

Nie musi być kłopotem i problemem, ale może być prawdziwą inwestycją – tłumaczy dr hab. Rafał Kasprzak, autor metody i koordynator badania [http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/241825.html].

Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie, podobnie jak było to w latach ubiegłych, zaproszenie widzów do wspólnego teatralnego spacerowania w ramach projektu „Spacerowników teatralnych”, który swój początek miał także przed dwoma lata z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Proponowane trasy spacerów mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast (więcej nawww.spacerownikteatralny.pl).

 

inf. prasowa
dodano: 08-05-2018

Tagi