Amelka potrzebuje pomocy w walce w …

Wojna genów u małej Amelki. Marzeni…

Nowe targi Fashion for Kids

Targi Kontraktacyjne Odzieży i Teks…

Książę Harry i Meghan Markle powied…

Ślub roku już za nami. Książę Harry…

X Integracyjny Rajd Rowerowy Gościń…

Zapraszamy na X Integracyjny Rajd R…

Warneland - I Ultramaraton Warmińsk…

Dziś (19-05) na terenie Olsztyna i …

«
»

Bezpłatne badania profilaktyczne dla dzieci w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

Przyszłość dzieci bez nowotworów”. Akcja Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie i Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”

Gwałtownie rośnie liczba zachorowań na nowotwory u dzieci na Warmii i Mazurach! W 2015 r. w regionie zdiagnozowano 34 nowe zachorowania na nowotwory u dzieci. W tym roku tylko do końca października odnotowaliśmy w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie już 45 zachorowań. Niestety, wciąż sporo dzieci trafia na oddział dopiero z zaawansowanym nowotworem. Aby zwrócić uwagę na wczesną profilaktykę, Szpital Dziecięcy w Olsztynie wspólnie z Fundacją „Przyszłość dla Dzieci” organizuje akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla dzieci.

Co mogą zrobić rodzice, żeby nie przegapić u dziecka nowotworu na wczesnym etapie?

  • Wnikliwie obserwujmy swoje dzieci, a przynajmniej raz w roku wykonujmy im profilaktycznie morfologię krwi i usg jamy brzusznej. Badania te dają mnóstwo informacji na temat stanu zdrowia dziecka, a jednocześnie są nieinwazyjne – podkreśla dr n. med. Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Leczymy obecnie dwoje dzieci z rozpoznaniem bardzo złośliwego nowotworu – Neuroblastoma. W obu przypadkach dzieci miały wykonane usg jamy brzusznej z innego niż nowotwór powodu i zostały „wyłapane” na etapie bardzo małego guza.

Guzy w brzuchu w początkowym stadium trudno zauważyć gołym okiem i dlatego zdarza się, że są diagnozowane dopiero w zaawansowanym stadium. A to skutkuje koniecznością zastosowania bardziej agresywnej chemioterapii i mniejszą szansą na pełne wyleczenie. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie wspólnie z Fundacją „Przyszłość dla Dzieci” organizuje akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla dzieci.

Zapraszamy dzieci w wieku od 1. do 6. roku życia (to właśnie w tym wieku przypada szczyt zachorowań na nowotwory), na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku wykrywania zmian nowotworowych na wczesnym etapie, gdy nie ma jeszcze niepokojących objawów. Każde zapisane na akcję dziecko będzie miało wykonaną morfologię krwi i usg jamy brzusznej.

Akcja odbędzie się podczas dwóch dwóch Białych Sobót (19 i 26 listopada br. w godz. 9-13). Żeby dziecko mogło wziąć w niej udział, trzeba je wcześniej zapisać. Zapisy na Białą Sobotę 19 listopada odbędą się w dniach 16-18 listopada 2016 r. w godz. 8-15 pod nr tel. 89 53 93 456.

Agnieszka Deoniziak
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Tagi