Olsztyn Lakers / Seahawks Gdynia vs…

W dniu dzisiejszym (13-10-2019) …

Rozpoczyna się modernizacja dworca …

Poprawa estetyki, komfortu podróżn…

CITY TRAIL: jedenasta edycja biegów…

12 października 2019 rozpoczął się…

parkrun Olsztyn #104 / zdjęcia - wi…

Zapraszamy do oglądania zdjęć z&nb…

Dzieci chcą pokoju

Spotkanie z kombatantami w ramach …

«
»

Adrspach – skalne miasto w Czechach – zdjęcia

Dane mi było zwiedzić jedno z największych i najpiękniejszych w Europie skalnych miast – Adrspach, położonego w Czeskich Górach Stołowych niedaleko Teplic, nad rzeką Metuji koło wsi Adrspach.

 

 

Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr.

Zwiedzanie może odbywać się wzdłuż dwóch tras. Pierwsza trasa zielona zwana trasą okrężną wynosi 3,5 km długości, a jej przejście zajmuje około 3 godzin. Druga, krótsza niebieska trasa prowadzi wokół jeziora (dawnej piaskowni) mierzy 1,5 km czas przejścia tego odcinka to 40 min. Szlaki są łatwe do przejścia nawet dla osób starszych i dzieci. Trasy są doskonale oznakowane więc nie ma możliwości by zabłądzić lub nie zobaczyć wszystkich atrakcji jakie skrywają się na trasie. Po drodze jest kilka specjalnie przygotowanych miejsc gdzie możemy przysiąść posilić się lub odpocząć.

Do zwiedzania mamy dwa jeziorka, dwa wodospady i cały labirynt skalny z widokami zapierającymi dech w piersiach. Wiele skał posiada własną nazwę jak: Głowa cukru, Organy, Kochankowie czy Starosta i Starościna. Obszar został objęty rezerwatem przyrody. Jest bardzo cenny nie tylko ze względów geologicznych i geomorfologicznych, lecz także pod względem różnorodności fauny i flory.

W trakcie zwiedzania proszę się dokładnie przyjrzeć formacjom skalnym i zwrócić uwagę na rośliny w jakich niesamowitych miejscach potrafią rosnąć. I kiedy wydawać by się mogło że już widzieliśmy wszystko i nic więcej nie może nas zaskoczyć to za kolejnym zaułkiem niespodzianka jeszcze jest coś czego nasze oczy nie widziały a rozum pojąć nie może jak jest to możliwe. Specjalnie nie opisuję co dokładnie można zobaczyć na miejscu by nie odbierać przyjemności odkrywania. Godny polecenia jest rejs łodzią po małym jeziorku do którego wspiąć się trzeba stromymi schodami a na miejscu przewoźnicy takie historie wam opowiedzą że śmiać się długo będziecie jeszcze po zejściu z łodzi.

Podsumowując cudowne widoki, świetna zabawa, łagodne zmęczenie, a satysfakcja ogromna.

Adrspach polecam wszystkim z czystym sumieniem.

Polecam również: Sczeliniec Wielki, Błędne Skały.

Autor: Teodor Racki