Terytorialsi strzelali z GROT-ów

W Morągu żołnierze Wojsk Obrony Ter…

XVI Bieg Jakubowy

Zapraszamy na XVI Bieg Jakubowy, kt…

III Mazurski Bieg na Kulce

Zapraszamy na trzecią odsłonę ciesz…

Leśne Run Warmia 2018

Drodzy biegacze wspólnie z Gminą St…

Olsztyn: Turniej PUCHARU POLSKI dar…

Zapraszamy na Turniej PUCHARU POLSK…

«
»

76 rocznica powstania Armii Krajowej

Wczoraj obchodzono 76. rocznicę powstania Armii Krajowej, najlepiej zorganizowanej
podziemnej armii II wojny światowej. Żołnierze 4 Warmińsko–Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Warmińsko – Mazurskiego oraz uczniowie klas mundurowych oddali hołd weteranom za walkę o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi. Uroczystość odbyła się przy pomniku Armii Krajowej w Olsztynie pod patronatem wojewody Artura Chojeckiego.

 

 

Armia Krajowa i Wojska Obrony Terytorialnej – łączymy dziś przeszłość i teraźniejszość.

Armię Krajową i Wojska Obrony Terytorialnej dzieli czas, ale łączy misja, struktura
i terytorialność. Dziedziczenie tradycji przez Dowództwo oraz Brygady Obrony Terytorialnej, struktur centralnych i terenowych Armii Krajowej wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.

 

„Podobnie jak inne formacje, poszukiwaliśmy źródła swoich tradycji i fundamentu, na którym zbudujemy swój etos. Poszukiwaliśmy wartości i działań, które chcielibyśmy kontynuować. Źródło tych naszych tradycji wskazały nam, zarówno serce jak i rozum. Wsłuchując się w nasze serca widzimy w Armii Krajowej i powojennych organizacjach niepodległościowych wspaniałych polskich bohaterów, wojowników niezłomnej walki o niepodległość. Widzimy żołnierzy polskiego podziemia, z którymi się identyfikują żołnierze i wobec których mamy wielki dług pamięci. Najlepszym jej wyrazem jest czynna kontynuacja misji Armii Krajowej i przekazywanie jej kolejnym pokoleniem polskich żołnierzy” – podkreśla gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

W dzień 76 rocznicy powstania Armii Krajowej, najlepiej zorganizowanej podziemnej armii II wojny światowej, 14 lutego, żołnierze oraz pracownicy 4 Warmińsko–Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddali hołd weteranom za walkę o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi. Uroczystość odbyła się przy pomniku Armii Krajowej w Olsztynie pod patronatem wojewody Artura Chojeckiego, z udziałem przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Warmińsko – Mazurskiego oraz uczniów klas mundurowych – Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. Cichociemnych w Olsztynie i I Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Kętrzynie.

 

Monika Jabłońska
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

 

 

Tagi