Najbardziej rowerowe miasto w Polsc…

Tego dowiemy się na końcu września.…

Gągławki - miejscowość w woj. warm-…

Gągławki – wieś w Polsce położona w…

Literackie Topografie Olsztyna – sp…

Literatura wychodzi na ulice, schod…

Dbaj o serce masz tylko jedno! Dowi…

Choroby kardiologiczne wciąż zajmuj…

SKATEPARK w Wielbarku - zdjęcia - w…

Skatepark w Wielbarku jest częścią …

«
»

76 rocznica powstania Armii Krajowej

Wczoraj obchodzono 76. rocznicę powstania Armii Krajowej, najlepiej zorganizowanej
podziemnej armii II wojny światowej. Żołnierze 4 Warmińsko–Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Warmińsko – Mazurskiego oraz uczniowie klas mundurowych oddali hołd weteranom za walkę o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi. Uroczystość odbyła się przy pomniku Armii Krajowej w Olsztynie pod patronatem wojewody Artura Chojeckiego.

 

 

Armia Krajowa i Wojska Obrony Terytorialnej – łączymy dziś przeszłość i teraźniejszość.

Armię Krajową i Wojska Obrony Terytorialnej dzieli czas, ale łączy misja, struktura
i terytorialność. Dziedziczenie tradycji przez Dowództwo oraz Brygady Obrony Terytorialnej, struktur centralnych i terenowych Armii Krajowej wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.

 

„Podobnie jak inne formacje, poszukiwaliśmy źródła swoich tradycji i fundamentu, na którym zbudujemy swój etos. Poszukiwaliśmy wartości i działań, które chcielibyśmy kontynuować. Źródło tych naszych tradycji wskazały nam, zarówno serce jak i rozum. Wsłuchując się w nasze serca widzimy w Armii Krajowej i powojennych organizacjach niepodległościowych wspaniałych polskich bohaterów, wojowników niezłomnej walki o niepodległość. Widzimy żołnierzy polskiego podziemia, z którymi się identyfikują żołnierze i wobec których mamy wielki dług pamięci. Najlepszym jej wyrazem jest czynna kontynuacja misji Armii Krajowej i przekazywanie jej kolejnym pokoleniem polskich żołnierzy” – podkreśla gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

W dzień 76 rocznicy powstania Armii Krajowej, najlepiej zorganizowanej podziemnej armii II wojny światowej, 14 lutego, żołnierze oraz pracownicy 4 Warmińsko–Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddali hołd weteranom za walkę o wolność i niepodległość naszej ojczystej ziemi. Uroczystość odbyła się przy pomniku Armii Krajowej w Olsztynie pod patronatem wojewody Artura Chojeckiego, z udziałem przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Warmińsko – Mazurskiego oraz uczniów klas mundurowych – Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. Cichociemnych w Olsztynie i I Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Kętrzynie.

 

Monika Jabłońska
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

 

 

Tagi